Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Český lev kvůli Masarykovi zřejmě změní pravidla. Šlo o vyvrcholení propagace, říká kritik

Snímek Masaryk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Masaryk. | foto: Bioscop

PRAHA Prezidium České filmové a televizní akademie (ČFTA) zváží změnu pravidel pro nominaci filmů na Českého lva. K tomuto kroku akademii přimělo sobotní vyhlašování nejlepších filmů loňského roku, kde rekordních 12 cen posbíral film Masaryk režiséra Julia Ševčíka. Kritiku vyvolalo, že do tuzemských kin vstoupí až 9. března.

„Ještě tento týden se setká prezidium akademie, neboť mnohým zvolená interpretace stanov zkazila náladu a dojem z jinak vydařeného ceremoniálu. Musíme si říci, zda jde o akceptovatelnou producentskou strategii, či o zneužití pravidel vyžadující jejich úpravu ve prospěch celé české filmové a televizní tvorby,“ řekl s odkazem na své vyjádření na facebooku Českých lvů prezident ČFTA Ivo Mathé. „Není potřeba měnit statuty, stačí, aby se nad tím zamysleli ti, kteří ocenění udělují,“ vyjádřil se pro Lidovky.cz filmový publicista Tomáš Baldýnský.

Julius Ševčík a Rudolf Biermann získali České lvy za nejlepší film.
Karel Roden a Aňa Geislerová.

Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně. České lvy tak film získal jen díky tomu, že ho tvůrci nechali promítnout pouhých sedm dnů před koncem roku v jediném kině Lucerna v Praze. „Film jsem neviděl, stejně jako všichni filmoví diváci v této republice. Je to dobrý tah od producentů. Nedovedu si představit, že by Oscara dostal film, který ještě neměl premiéru v kinech,“ konstatoval filmový režisér Filip Renč. O cenách Český lev ale rozhoduje akademická porota. „Akademici měli možnost film posoudit na speciálním streamu pro ně určeném. Film tak mohli vidět všichni členové ČFTA,“ sdělil pro Lidovky.cz režisér a producent David Ondříček.

Producent Masaryka Rudolf Biermann se brání právě tím, že k Masarykovi měli přístup všichni, kdo filmy hodnotí. „Od počátku jsme brali jako svou povinnost uvést film k výročí úmrtí Jana Masaryka (Ministr zahraničí Jan Masaryk zemřel za nevyjasněných okolností 10. března 1948), na druhé straně jsme použili regulérní marketingové kroky,“ prohlásil. „De jure producent Rudolf Biermann postupoval podle pravidel. De facto Biermann v tomto případě přestřelil, zachoval se negetlmensky a v podstatě si sám devalvoval úspěch na Českých Lvech,“ dodává Ondříček.


Podle filmového kritika Pavla Sladkého se Čeští lvi stali vyvrcholením propagační a reklamní strategie filmu Masaryk. Také moderátorka večera Adela Banášová připustila, že vítězný film neviděla. „České lvy pro Masaryka měly včera dost pachuť, co? Barťák (Jiří Bartoška) to nonšalatně shrnul a nazval to levárnou, ale klidně mohl volit i silnější slova. Přijde mi smutný, že se kvůli jednomu vychcanému producentovi budou muset předělat pravidla filmových cen, která byla doposud jednoduchá a benevolentní, aby se mohly zúčastnit třeba i dokumenty, které mají jen omezenou distribuci,“ napsal na svém facebooku filmový producent Pavel Strnad. „České lvy jsou už z podstaty věci propagační akcí. Takovéto jednání je v souladu se stanovenými pravidly,“ okomentoval Baldýnský.

Životopisné drama Masaryk režiséra Julia Ševčíka ovládlo udílení Českých lvů. Tvůrci filmu obdrželi ocenění ve 12 kategoriích. Snímek tak překonal dosavadní rekord, který držel Hořící keř s 11 soškami. Masaryk se stal nejlepším filmem roku. Porota ocenila i režii, herecké výkony Karla Rodena a Oldřicha Kaisera, scénář a dalších sedm tvůrců.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!