21. března 2012 18:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Český román o Rusku získal cenu v Německu

Spisovatel Martin Ryšavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatel Martin Ryšavý | foto:  František Vlček, Lidové noviny

LIPSKO/PRAHA Román Martina Ryšavého Vrač odměnili na knižním veletrhu v Lipsku cenou Bank Austria Literaris 2012. Již dříve získal autor za toto dílo cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého.

Literární cena Bank Austria Literaris, která byla letos vyhlášena počtvrté, je určena autorům ze střední, východní a jihovýchodní Evropy. Porota hodnotila literární díla v kategorii próza a poezie z 16 evropských zemí.

Ústřední postavou prózy Vrač je bývalý režisér, který prošel řadou regionálních i experimentálních divadel a v současnosti je zaměstnán jako dispečer moskevských komunálních služeb. Jeho „životní inscenací“ se stává očistný proud řeči, nepřetržitý tragikomický monolog o absurditě, která na scéně Ruska trvale režíruje lidské osudy.

Martin Ryšavý (*1967)

Spisovatel, scenárista a režisér. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na Filmové akademii múzických umění, kde v současné době působí jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie. V Edici Revolver Revue vydal romány Cesty na Sibiř (2009) a Vrač (2010), oba postupně získaly Cenu Magnesia Litera v kategorii próza.

Součástí ocenění je vydání německého překladu Vrače v nakladatelství Wieser Verlag. Nakladatelství Revolver Revue nyní připravuje druhé české vydání Ryšavého knihy. V plánu je také autorská audionahrávka tohoto románu, která by měla být distribuována jako příloha časopisu Revolver Revue.

"Jsem rád, že taková soutěž existuje, neměl jsem o ní ani potuchy, takže milé překvapení," řekl potěšený autor. "A překvapil mě také samotný knižní veletrh v Lipsku, kde k vyhlášení vítězů ceny Bank Austria Literaris došlo, tolik knihkupců pohromadě jsem ještě neviděl."

Podle šéfredaktorky Revolver Revue Terezie Pokorné o vydání Ryšavého románů uvažují bohemisté a nakladatelé v několika zemích, kromě USA především v Polsku a ve Španělsku.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz