27. listopadu 2010 21:12, aktualizováno 28. 11 10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Český slavík letos bez překvapení. Vyhráli Gott, Bílá i Kabát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Slavíka v kategorii zpěvačky opět získala Lucie Bílá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavíka v kategorii zpěvačky opět získala Lucie Bílá | foto: ČTK

PRAHA V pražské Státní opeře proběhlo předávání cen již 45. ročníku ankety Český slavík. Vítězkou v kategorii zpěvaček se stala, stejně jako loni, Lucie Bílá a získala tak už třináctého Slavíka. Podle očekávání uspěli také Karel Gott a skupina Kabát.

Český slavík 2010:

Zpěvačka: Lucie Bílá
Slavík bez Hranic: No Name
Skupina: Kabát
Zpěvák: Karel Gott
Objev roku: Markéta Konvičková
Skokan roku: Xindl X
Absolutní slavík: Lucie Bílá

Lucie Bílá získala 54.060 hlasů. Za ní zůstaly Lucie Vondráčková a Ewa Farna. Letošním vítězem v kategorii Slavík bez hranic se stala kapel No Name. Cenu za ně převzala slovenská zpěvačka Jana Kirschner.

Poté přišlo na řadu vyhlášení vítězů v kategorii skupin. Bronzového Slavíka získala kapela Nightwork, jejíž členové si přišli pro sošku Slavíka v teplákových soupravách. Stříbrní letos skončili Chinaski. Zlatého slavíka si letos odnáší skupina Kabát, která, stejně jako Lucie Bílá, obhájila loňské prvenství.

Lucie Bílá získala už třináctého Slavíka

I vyhlášení nejsledovanější kategorie zpěváků se letos obešlo beze změn. "Jsou oblasti, kde si voliči změny nepřejí, jsem rád, že moje voličská základna je stálá," uvedl rekordman Gott, pro kterého vítězství znamená zisk 36. Zlatého a Českého slavíka. Ve stejném duchu označil zpěvačku Evu Urbanovou za "koaliční partnerku" a podzimní turné, které spolu odjeli, za "sérii předvolebních mítinků". Pro své konkurenty pak nalezl výraz "skvělá konstruktivní opozice". Gott získal 47 232 bodů.

FOTOGALERII Z ČESKÉHO SLAVÍKA SI PROHLÉDNĚTE ZDE

"Ta soutěž je zničená, to by se mělo jmenovat Každoroční udělování ceny Karla Gotta Slavíkem roku. Ale na druhou stranu přestože to možná vyjadřuje určitý konzervatismus Čechů, takový úspěch je vždycky zásluha toho kumštýře," řekl moderátor Jan Kraus, který předával jedno z ocenění.

Sám Gott za svého možného nástupce označil Vojtěcha Dyka, který skončil mezi zpěváky na třetím místě. Druhé místo obsadil Petr Kolář.
Karel Gott získal už šestatřicátého Slavíka

Objevem roku, o kterém se mohlo hlasovat až do sobotního večera, se stala finalistka Česko Slovenské Superstar Markéta Konvičková. V kategorii Slavíci bez hranic potřetí uspěli No Name.

Skokanem roku se stal Ondřej Ládek vystupující jako Xindl X, který se oproti loňsku posunul o nejvíce míst. Svůj posun o 100 míst v anketě komentoval jako výsledek "nejúspěšnějšího z neúspěšných".

Skokanem roku se stal Ondřej Ládek vystupující jako Xindl X.

Symbolického zlatého slavíka za celoživotní působení na hudební scéně převzala zpěvačka Yvetta Simonová. Dostalo se jí bouřlivých ovací od obecenstva, které povstalo.

Celým večerem na scéně plné světelných efektů a vybavené velkoplošnými obrazovkami pro promítání záznamů z historie ankety provázel Libor Bouček. Program vyplnili interpreti jako Martin Chodúr, Petr Kolář, Jana Kirschner s Tomášem Klusem a další.

Anketa Český slavík se vyhlašuje od roku 1996 a navazuje na někdejšího Zlatého slavíka, jehož od 60. let do roku 1991 vyhlašoval časopis Mladý svět. Na rozdíl od výročních cen Akademie populární hudby Anděl, o jejichž udělení rozhodují publicisté a profesionálové ze světa pop music, záleží u "slavíků" výhradně na hlasování fanoušků.

Vyhodnocení Českého slavíka:

Kategorie zpěvaček:
1. místo -
Lucie Bílá, 2. místo - Lucie Vondráčková, 3. místo - Ewa Farna

Kategorie zpěváků:
1. místo -
Karel Gott, 2. místo - Petr Kolář, 3. místo - Vojtěch Dyk

Kategorie hudebních skupin:
1. místo -
Kabát, 2. místo - Chinaski, 3. místo - Nightwork

Absolutní slavík: Lucie Bílá
Objev roku: Markéta Konvičková
Skokan roku: Xindl X
Slavíci bez hranic: No Name

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse