22. května 2009 18:01 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Český snímek Bába vyhrál v Cannes

Režisérka Zuzana Špidlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisérka Zuzana Špidlová. | foto: ČTK

CANNES Český studentský snímek Bába režisérky Zuzany Špidlové dnes vyhrál na filmovém festivalu v Cannes v sekci Cinéfondation, určené filmovým školám a mladým filmařům. Výsledky byly zveřejněny v Cannes.

"Jsem v lehkém šoku, mám obrovskou radost, byla jsem příjemně překvapena," sdělila v telefonickém rozhovoru pro ČTK své čerstvé dojmy Špidlová.

Do soutěže v Cannes pořadatelé vybírali ze 1443 studentských snímků z celého světa. Bába pak dokázala obstát i mezi 16 finalisty. Součástí první ceny je vedle finanční odměny ve výši 15.000 eur (asi 400.000 korun) i příslib uvedení dalšího hraného filmu vítězky na canneském festivalu.

Špidlová řekla, že doufá, úspěch jí pomůže pro její další práci také sehnat další finance.

Jedenadvacetiminutový projekt, který vznikl jako absolventská práce na pražské Filmové a televizní fakultě (FAMU), už vloni získal nejvyšší ocenění na festivalu studentských filmů Famufest - za nejlepší režii a nejlepší film.

Pro českou kinematografii je také významné, že film Bába je prvním českým hraným filmem, který kdy získal nominaci v sekci Cinéfondation. Do studentské sekce se už ale v minulých letech probojovaly animované snímky mladých českých tvůrců.

Snímek Bába vznikl na základě důkladných rešerší režisérky v domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných. Popisuje příběh pubertální dívky, která se velmi svérázným způsobem stará o svou nemohoucí babičku.

Druhou cenu v sekci Cinéfondation obdržel film Goodbye (Sbohem) čínského režiséra Sung Fanga, třetí cenu pak Diploma (Diplom) Izraelky Jaelle Kajamové a Nammae ui jip, pod kterým se podepsal jihokorejský tvůrce Čo Song-hi.

Zuzana Špidlová (rozená Kirchnerová) dokončila v roce 2008 studia práv na Karlově Univerzitě v Praze. Ve stejném roce absolvovala bakalářský stupeň na katedře režie FAMU, kde nyní pokračuje v magisterském studiu.

České a slovenské filmy sice zatím nikdy nedostaly na MFF v Cannes hlavní cenu, ale mezi dalšími oceněnými se již několikrát objevily. Naposledy to bylo v roce 1990, kdy v kategorii debutantů Zlatá kamera dostala zvláštní ocenění Irena Pavlásková za film Čas sluhů. Předtím - roku 1971 - porota udělila zvláštní cenu Miloši Formanovi za jeho první film natočený v USA Taking Off.

Prvními oceněnými snímky z Československa byly na MFF v Cannes v roce 1959 film Mira Bernata Motýli zde nežijí, Sen noci svatojánské Jiřího Trnky a Touha Vojtěcha Jasného. Všichni tři dostali Zlatou palmu za krátkometrážní film. V roce 1963 obdržel zvláštní cenu poroty za film Až přijde kocour opět Jasný, který bodoval i v roce 1969 se snímkem Všichni dobří rodáci, za nějž dostal cenu za režii. V roce 1964 si odnesl zvláštní ocenění poroty za úsilí o nové formy Křik režiséra Jaromila Jireše.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz