18. března 2014 11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Chalupeckého cena zná pět finalistů, ceremoniál zrežíruje Nebeský

Tereza Velíková - jedna z finalistů Ceny Jindřicha Chapupeckého 2013 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tereza Velíková - jedna z finalistů Ceny Jindřicha Chapupeckého 2013 | foto: Reprofoto

PRAHA Finalisty 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina a Tereza Velíková. Do jubilejního ročníku prestižní tuzemské ceny pro umělce do 35 let se přihlásilo 83 umělců, nejvíce v historii ceny. Mezi finalisty jsou tvůrci zabývající se konceptuální tvorbou, autoři fotografií, videí i instalací.

Vítěz bude vyhlášen 20. listopadu při ceremoniálu, který bude ve Studiu Hrdinů režírovat Jan Nebeský. Loňským laureáten ceny se stal Dominik Lang.

ČTĚTE TAKÉ

Hlavním tématem tvorby Martina Kohouta je médium internetu a sebereflexe člověka v globální komunikaci, která přináší protichůdné zážitky - sblížení i agresi, sebedůvěru i bezmoc. Richard Loskot byl ve finále Chalupeckého ceny už v roce 2012, zabývá se novými technologiemi, vytváří celé soustavy na sebe reagujících přístrojů, zkoumající limity lidského vnímání.

Organický průhled Dominika Langa

Loni v soutěži zvítězil Dominik Lang s instalací připravenou přímo pro Veletržní palác.

Lucia Sceranková se věnuje výhradně fotografii v její klasické podobě. Zajímá ji vztah fotografického obrazu k realitě, schopnost vizuální reflexe skutečnosti a možnosti ovlivňování jednoho druhým. Roman Štětina se jako jeden z mála českých umělců věnuje práci se zvukem, ve svých instalacích ukazuje pomocí videa, předmětů a zvuku, jak smyslová zkušenost může zmást dojem z toho, co člověk skutečně vidí. Tereza Velíková se věnuje výhradně videu a zpracovává témata intimní komunikace v rámci osobních vztahů se svým nejbližším okolím. Také ona zpochybňuje svými instalačně vrstvenými videoprojekcemi možnosti porozumění.

Vítěze čeká finanční odměna i stipendijní pobyt v New Yorku

K tradičním odměnám pro vítěze, jimiž jsou 100.000 korun na uspořádání výstavy nebo realizaci projektu, stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt s možností výstavy v některém z Českých center, letos přibude hmotná cena. "Garantem soutěže je designér Jakub Berdych, který oslovil uznávané tvůrce, například Evu Eislerovou, Maxima Velčovského či studia Olgoj Chorchoj, Deform a Dechem, aby navrhli podobu ceny," říká předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová.

Finalisté svoji tvorbu představí na společné výstavě, která začne 26. září ve Veletržním paláci. Během roku se jednotlivě představí vedle Prahy také v Brně, Ostravě, Karlových Varech a Plzni.

ČTK, Lidovky.cz