19. března 2017 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Chuck Berry psal historii rokenrolu. Poslechněte si deset nejoblíbenějších songů

Chuck Berry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chuck Berry | foto: Lidovky.cz

PRAHA John Lennon řekl o Chucku Berrym, který zemřel v sobotu ve věku 90 let, že „kdybychom chtěli dát rokenrolu jiné jméno, bude to Chuck Berry“. Poslechněte si deset nejposlouchanějších písní z žebříčku streamingové služby Spotify, které rokentrolová legenda vytvořila.

1. Johnny B. Goode

Rokenrolová klasika a podle některých i hymna žánru - jde o Berryho asi vůbec nejslavnější skladbu a představuje třídní pohled na prchavý „americký sen“. S její historií se pojí i kontroverze: začátek je totiž okopírovaný z Ain’t That Just Like a Woman kytaristy Carla Hogana.

2. You Never Can Tell

Berryho píseň napsanou ve vězení, která vypráví příběh mladičkých novomanželů, proslavilo zejména její použití v hitu Quentina Tarantina Pulp Fiction.

3. No Particular Place To Go

No Particular Place To Go vypráví komický čtyřdílný příběh milenců, kteří si vyrazí na cestu autem. Když se poté chtějí vydat na procházku, znemožní jim to nefunkční pás.

4. Roll Over Beethoven

Tento symbol nezávislé hudební tvorby nové generace byl původně pojet jako vzkaz Berryho mladší sestře Lucy, který prý neustále seděla u rodinného piana a na Berryho se tak nedostalo. Píseň odkazuje kromě Beethovena i na Čajkovského.

5. Route 66

Route 66 je původní skladba amerického jazzového umělce Bobbyho Troupa. Kromě Berryho ji ve vlastní úpravě i Rollings Stones, Depech Mode či John Mayer.

6. Run Rudolph Run

Vánoční píseň původně napsal Johny Marks, ale byl to právě Berry, který ji zpopularizoval a udělal z ní jeden ze stálých pilířů světových vánočních playlistů.

7. School Days

Občas se jí také říká School Day (Ring! Ring! Goes the Bell) a jde o jednu z Berryho nejznámějších písní.

8. Sweet Little Sixteen

V době její premiéry šlo o Berryho druhou nejúspěšnější skladbu, umístila se na druhém místě na hudebním žebříčku Billboard 100. Berry a jeho tým se kvůli ní soudili se skupinou Beach Boys, která na ní založila svůj hit Surfin’ U.S.A.

9. Maybellene

Jde o vůbec první singl Chucka Berryho. Chess Records ho vydaly již roku 1955. Už od počátku Berry přicházel s doposud neprozkoumaným materiálem, který okouzloval: příběh nešťastné lásky a symbolické cesty automobilem s inteligentním textem a kytarovým doprovodem - šlo o ingredience, které stály u zrodu nového žánru.

10. Rock And Roll Music

Óda hudbě samotné, která byla nakonec Berryho největší inspirací i životním posláním. Berry vzdává hold rokenrolu v celé kráse, od rytmu až po historické kořeny. Podobně teď svět vzpomíná na celou Berryho tvorbu.

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz