11. února 2014 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Chystaná inscenace Roberta Wilsona nazvaná 1914 je inspirovaná Švejkem

 Václav Postránecký při zkoušce představení 1914 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Postránecký při zkoušce představení 1914 | foto: Wilson1914.com

PRAHA Premiéra mezinárodního projektu, který vzniká jako připomínka 100. výročí vypuknutí první světové války, prvního globálního konfliktu v dějinách lidstva, se očekává 30. dubna na scéně Stavovského divadla. Základními inspiračními hry zdroji jsou Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška a protiválečný opus Karla Krause Poslední chvíle lidstva.

Insecenace vzniká v režii Roberta Wilsona, výrazné světové osobnosti současného moderního divadla, který pro Národní divadlo už připravil oceňované inscenace Osud a Věc Makropulos, za níž spolu s autorem hudby Alešem Březinou získal Cenu Alfréda Radoka.

ČTĚTE TAKÉ

Vladimír Javorský a Václav Postránecký při zkoušce představení 1914

Vladimír Javorský a Václav Postránecký při zkoušce představení 1914

Tentokrát se podle pořadatelů rodí aktuální koláž plná scénických obrazů, hudby a překvapivého humoru v podobenství nejen o roce 1914, ale hlavně o našem současném životě.

Hra o Evropě, jejích optimistech i pesimistech

Na inscenaci 1914 pod Wilsonovým vedením pracují například Soňa Červená, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Vladimír Javorský, Václav Postránecký, maďarská herečka Enikö Eszenyiová a Ján Koleník ze Slovenského národního divadla. Realizaci inscenace o Evropě a jejích optimistech a pesimistech tak provází inspirativní setkávání špičky českého činoherního divadla s osobností určující směr divadla světového. Autorem hudby je opět Aleš Březina, který se spolu se Soňou Červenou podílel také na námětu.

Ze zkoušky představení 1914

Ze zkoušky představení 1914

Druhá fáze intenzivních zkoušek začne 17. března. Po světové premiéře v Praze bude inscenace 1914 uvedena v Bratislavě, Budapešti, v Linci, na festivalu v Karlsruhe a v roce 2015 v Portugalsku.

"Projekt 1914 podporujeme od jeho začátku. Je to unikátní počin ve všech ohledech. Národní divadlo jako jediné na světě reflektuje začátek první světové války speciální inscenací. Režisér Robert Wilson a Soňa Červená, která ho k tomuto projektu s hudebním skladatelem Alešem Březinou inspirovala, jsou zárukou, že Praha naváže na loňský úspěch premiéry Myslivečkovy opery Olimpiade a opět se zapíše na kulturní mapu Evropy," komentoval přípravy prezident Bohemian Heritage Fund Pavel Smutný.

Vstupenky na premiéru a první čtyři květnové reprízy jsou už v prodeji.

ČTK, Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.