15. července 2013 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Chystaná opera Kafkovy ženy se představí v New Yorku

Skladatel Jiří Kadeřábek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skladatel Jiří Kadeřábek | foto: Archiv MAFRA - Dalibor Glück

PRAHA Část chystané opery Kafkovy ženy (Kafka's Women) českého skladatele Jiřího Kadeřábka (1978) bude 20. července uvedena v New Yorku.

Jiří Kadeřábek na opeře pracuje s libretistkou Milenou Jelínkovou, možnost prezentovat vznikající operní dílo v New Yorku dává každoročně vybraným skladatelům místní Centrum pro současnou operu. Podpořit to může budoucí kompletní provedení opery.

Proměna čtyř turistek

Nahlédnutí do opery Kafkovy ženy bude trvat 41 minut, v celek spojí začátek, konec a čtyři árie. Kompozičně je toto dílo založeno na klezmeru vycházejícího z hudební tradice judaismu. Příběh začíná v současné Praze, kde se čtyři turistky promění v nejdůležitější ženy Kafkova života: jeho sestru Ottlu, snoubenku Felice, milenku Milenu a Doru, která se spisovatelem žila na konci jeho života. Psal jim dopisy, které zachoval Max Brod, jejich odpovědi se nedochovaly.

"V naší opeře si představujeme, jak by asi ženy reagovaly na Kafkovu nekonečnou, komplikovanou a často zábavnou korespondenci, ve které se odrážela náročnost jeho spisovatelského života a touha po lásce," komentovala příběh libretistka. Každá z žen se potýkala s těžkými rozhodnutími, která musely učinit ve vztahu ke Kafkovi i vlastnímu životu.

Začátek 20. století byl poznamenán konflikty mezi Čechy, Němci a Židy, což protagonisty příběhu ovlivnilo. Během války zemřely Ottla a Milena v koncentračním táboře, Felice uprchla do Ameriky a Dora strávila život v mnoha exilech.

Silný tvůrčí tým

Kadeřábkova hudba získala mnoho cen, objednala si ji či provedla tělesa jako Symfonický orchestr BBC, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu nebo Orchestr Berg. "Nedávno reprezentovala Českou republiku na mezinárodní přehlídce skladatelů ve Stockholmu," uvedla mluvčí projektu Kateřina Riethofová.

Scenáristka a libretistka Milena Jelínková

Scenáristka a libretistka Milena Jelínková

Libretistka Milena Jelínková (1935) studovala v 50. letech na FAMU. V roce 1961 emigrovala do Spojených Států, kde studovala lingvistiku, později se vrátila k filmu a psaní scénářů. Posledních 25 let vyučuje scenáristiku na Kolumbijské univerzitě. Napsala scénář k úspěšnému snímku Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo, který měl premiéru v roce 1996. Její další projekt byl scénář Mandlová, pro který nenalezla producenta. Po deseti letech se k tématu vrátila a napsala hru Adina pro pražské Divadlo na Vinohradech. Premiéru měla v listopadu 2007 ke stoletému výročí této scény.

ČTK