16. června 2011 21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Čína cenzurovala projev Llosy. Kritizoval režimy

Mario Vargas Llosa. Nositel Nobelovy ceny za literaturu a bývalý kandidát na prezidenta Peru navštívil Čínu na pozvání akademiků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mario Vargas Llosa. Nositel Nobelovy ceny za literaturu a bývalý kandidát na prezidenta Peru navštívil Čínu na pozvání akademiků. | foto: Reuters

PEKING Peruánsko-španělský spisovatel Mario Vargas Llosa se před čínskými studenty v Šanghaji pustil do kritiky autoritářských režimů. Čínská média pak politickou část jeho projevu vypustila.

Myšlenka, že autoritářský režim vládnutí korumpuje celou společnost, zřejmě často z úst přednášejících na Univerzitě mezinárodních studií v čínské Šanghaji nezaznívá. O překvapení se ovšem v úterý postaral peruánsko-španělský držitel Nobelovy ceny za literaturu, kterého místní akademikové pozvali na svou půdu, aby mu udělili čestný profesorský titul.

Aniž by se přímo zmínil o Číně, prohlásil spisovatel a někdejší kandidát na prezidenta Peru Vargas Llosa, že ve svém románu Rozhovor v katedrále z roku 1969 chtěl ukázat, "jak diktátorská a autoritářská vláda korumpuje celou společnost". Zároveň "účinně poškozuje" i takové aktivity, které jsou politice vzdálené, korumpuje a narušuje je, zdůraznil.

"Politika by neměla zůstávat jen v rukou politiků, protože ji pak politikové začnou dělat špatně. Každý jednotlivý občan by se měl účastnit politického života své doby. A z této účasti mohou vzejít nejlepší rozhodnutí," pokračoval Vargas Llosa naléhavě směrem k univerzitním studentům španělštiny.

Podle zpráv agentury AP se však informace o spisovatelově projevu na univerzitě v Šanghaji omezily v čínských médiích pouze na citace a komentáře k jeho výrokům o literatuře a o tom, jak nekonečné rozhovory s novináři narušily jeho život i práci poté, co v loňském roce obdržel Nobelovu cenu. Veškeré mediální produkty jsou totiž v Číně pod kontrolou státu.

Na straně disidenta
Není to poprvé, kdy mohl Vargas Llosa vyvolat nevoli autoritářské vlády v Číně. V loňském roce kupříkladu otevřeně vyjádřil podporu vězněnému disidentovi a laureátovi Nobelovy ceny za mír Liouovi Siao-poovi, kterého Čína označuje za zločince. Liou, který je rovněž držitelem ceny Homo Homini společnosti Člověk v tísni, byl koncem roku 2009 odsouzen k jedenácti letům vězení pro podezření z "podněcování ke svržení vládní moci". Oba muži obdrželi Nobelovu cenu loni v prosinci a Vargas Llosa tehdy disidenta označil za "čínského bojovníka a šampiona demokracie ve své zemi".

Celosvětově uznávaný autor románů jako Město a psi (1963), Zelený dům (1966) či Smrt v Andách (1993) a představitel literárního proudu známého pod názvem "latinskoamerický boom" je v Číně na devítidenním akademickém turné na pozvání čínské Akademie sociálních věd. Půjde-li vše v jeho programu podle plánu, Institut zahraniční literatury mu udělí také titul čestného výzkumníka. Stejného ocenění se dostalo už několika nositelům Nobelovy ceny.

majMarkéta Jirková, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.