Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Činoherák Ústí možná získá azyl v pražském Divadle Komedie

Činoherní studio Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Činoherní studio Ústí nad Labem | foto: Reprofoto

Divadelní soubor Činoherák Ústí by mohl hostovat v pražském Divadle Komedie. O spolupráci nyní představitelé obou institucí jednají. Podle vyjádření režiséra Vojtěcha Štěpánka, šéfa souboru Company.cz, který v Divadle Komedie působí, by Činoherák mohl vystupovat v hlavním městě už v červnu. Praha chce na projekt přispět dotací dva miliony korun.

Spolek Činoherák Ústí chce navázat na tradici končícího Činoherního divadla. To v Ústí nad Labem skončilo poté, co se nedohodlo s městem na způsobu financování své činnosti. Nyní spolek hraje na lodi Tajemství bratří Formanů, která kotví v ústecké části Vaňov. Pravděpodobně od září by mohl vystupovat v budově bývalého kina Hraničář v centru města.

Dotaci musí ještě schválit město

Zároveň ale uvažuje o hostování v Praze. "Je to ve fázi jednání. S dramaturgem Vladimírem Čepkem z Ústí jsme dohodli, že jim nabídneme už některé volné červnové termíny a dále i hraní třeba začátkem července či koncem srpna," řekl Vojtěch Štěpánek. Dodal, že protože už Divadlo Komedie grant dostalo a vlastní prostředky nemá, musel požádat o příspěvek hlavní město. Činoherák bude totiž muset zaplatit výplaty, pronájem i provoz divadla. Kulturní výbor dnes jednomyslně dvoumilionovou dotaci v rámci programu Partnerství odsouhlasil. Vyjádřit se k němu bude muset ještě vedení hlavního města.

"Myslím si, že to bude oživení pražské scény," poznamenala zastupitelka Zuzana Bonhomme Hankeová (TOP 09). Kladně se vyjádřili i další členové výboru, projekt by podle nich mohl zvýšit návštěvnost Divadla Komedie.

PSALI JSME

Budova bývalého kina Hraničář v centru Ústí nad Labem potřebuje úpravy, například vybudovat sociální zařízení pro herce, postavit divadelní nadstavbu jeviště a opravit elektroinstalaci. Spolek chce proto vypsat veřejnou sbírku, zatím veškeré práce platí z transparentního účtu. Za necelé dva měsíce na něj dárci poslali 1,5 milionu korun.

Umělecký šéf Čihoheráku Ústí Filip Nuckolls ČTK řekl, že část herců si už našla angažmá v jiných divadlech. Soubor proto teď hledá přesné termíny, ve kterých bude v Praze hrát. Spolupráce s Divadlem Komedie by měla být dlouhodobá. "Do konce roku má jít o dvě představení do měsíce, rádi bychom tam vystřídali všechna představení, která máme v hracím plánu," řekl ČTK Nuckolls.

Původní Činoherní divadlo, ve kterém působili všichni herci spolku Činoherák Ústí, spěje k likvidaci. Zastupitelstvo už v březnu zřídilo novou příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem. Město už vyhlásilo výběrové řízení na uměleckého šéfa a chce postavit nový soubor.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

M. Franz Skvělý nápad! 13:48 6.6.2014