Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Činoherní klub připomene výstavou 55. výročí svého vzniku

Ladislav Smoček: Piknik (režie Ladislav Smoček, 1965; Vladimír Brabec / Tall,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Smoček: Piknik (režie Ladislav Smoček, 1965; Vladimír Brabec / Tall,... | foto: Miloň Novotný

PRAHA  U příležitosti 55. výročí svého založení uspořádá pražský Činoherní klub výstavu o své historii. Vernisáž se uskuteční 27. února, přesně v den, kdy uplyne 55 let od premiéry první inscenace - hry Piknik Ladislava Smočka v jeho režii.

„K výročí založení této známé české scény bude také kino Ponrepo promítat od 15. března do 24. června filmy české nové vlny s herci Činoherního klubu a záznamy tří inscenací divadla,“ informovala mluvčí divadla Linda Skarlandtová.

Činoherní klub vznikl roku 1965 jako součást Státního divadelního studia, které založil a vedl Miloš Hercík. U zrodu Činoherního klubu stáli dva spolužáci z pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění - režisér Ladislav Smoček a dramaturg Jaroslav Vostrý, který se také stal prvním uměleckým šéfem.

Leo Birinski: Tanec bláznů (režie Ladislav Smoček, 2017; Mojmír Maděrič /...
Martin McDonagh: Kati (režie Ondřej Sokol, 2016; Vladimír Kratina / Arthur,...

Po dobu trvání výstavy bude divadlo na sociálních sítích zveřejňovat příspěvky věnované inscenacím a osobnostem Činoherního klubu.

Ponrepo uvede záznam Smočkovy inscenace hry Eugena O ?Neilla Cesta dlouhého dne do noci z roku 1978, hru Niccola Machiavelliho Mandragora v režii Jiřího Menzela z roku 1965 a Gogolova Revizora v režii Jana Kačera z roku 1967. Hrát se bude také film Vladimíra Síse Piknik podle zmíněné Smočkovy stejnojmenné hry a snímky Soukromá vichřice, Hotel pro cizince, Každý den odvahu, Svatba jako řemen a Černí baroni.

Základ hereckého souboru přišel do Činoherního klubu z Ostravy spolu s režisérem a hercem Janem Kačerem a výtvarníkem Lubošem Hrůzou. Činoherní klub se během jediné sezony stal jedním z nejžádanějších pražských divadel. Mnozí z jeho herců se stali protagonisty proslulých filmů nové vlny československého filmu 60. let. Patřili k nim Josef Abrhám, Petr Čepek, Nina Divíšková, Věra Galatíková, Jiří Hálek, Jiří Hrzán, František Husák, Jiří Kodet, Václav Kotva, Miroslav Macháček, Pavel Landovský, Vladimír Pucholt, Josef Somr, Leoš Suchařípa, Jiřina Třebická, Libuše Šafránková či Jiří Zahajský.

Divadlo postavené na hereckých výkonech

Jaroslav Vostrý na počátku působení divadla popsal jeho program tak, že mu jde o hledání možností herců a jejich prostřednictvím možností člověka. Činoherní klub byl ansámblovým divadlem režírovaných herců a ve svých nejlepších inscenacích jím vždy zůstal. „Režiséři divadla tu nehledali efektní režijní postupy mimo herecké prostředky a souhru, jejich cílem bylo „roztavit“ režii v hereckých výkonech,“ uvedla Petra Honsová z archivu Činoherního klubu.

Počátkem 70. let musela z divadla odejít většina jeho vůdčích osobností, Vostrý se do jeho čela vrátil až po roce 1989. Od roku 1999 vede Činoherní klub dramaturg Vladimír Procházka. Pod jeho vedením tu pravidelně režírují Ladislav Smoček, Martin Čičvák a Ondřej Sokol. Jako hosté tu režírovali také Ivo Krobot, Juraj Herz, Roman Polák a Vojtěch Mašek. Ondřej Sokol je od podzimu 2018 uměleckým šéfem divadla.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!