24. srpna 2016 10:31 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Co bylo před Pelíšky? Prozradí trilogie Hřebejka a Jarchovského Zahradnictví

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Režisér Jan Hřebejk představuje svou trilogii Zahradnictví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Jan Hřebejk představuje svou trilogii Zahradnictví. | foto: ČTK

Veltrusy (Mělnicko)  První film z trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského nazvaný Rodinný přítel bude mít premiéru 27. dubna příštího roku. Po něm přijdou do kin i zbývající dva. Trojice filmů časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky a vychází ze života scenáristovy rodiny. „Do scénáře promlouvali oba rodiče,“ řekl Jarchovský.

„Dva roky jsem za nimi chodil a všechny ty rodinné legendy, historky a vzpomínky si s nimi znovu prošel. Uvědomoval jsem si, že jednoho dne tady nebudou a už se jich nezeptám,“ popsal vznik předlohy Petr Jarchovský, který scénář začal psát v roce 2012.

Producent Viktor Tauš, vpravo scenárista Petr Jarchovský.

Producent Viktor Tauš, vpravo scenárista Petr Jarchovský.

Najednou vznikají tři celovečerní snímky nazvané Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník. První se odehrává ve 40. letech a vypráví příběh rodin, které čekají na návrat svých vězněným mužů a otců. Dezertér vezme diváky do dramatických let 1947 až 1953, jeho hlavní postavou je majitel luxusního kadeřnického salonu v Praze. Třetí film Nápadník vypráví o rodinných vztazích a generačním střetu na konci 50. let.

„Považuji to za projekt, který zhodnocuje všechny zkušenosti, které jsme s Petrem (Jarchovským) dosud nabyli,“ řekl Hřebejk. Scenárista trojici snímků označil za svůj splněný sen. Všechny snímky propojují především postavy - tři sestry ztvárněné Aňou Geislerovou, Klárou Melíškovou a Gabrielou Míčovou. Jedna ze sester je manželkou Jindřicha, postavy, kterou nezapomenutelným způsobem v Pelíšcích ztvárnil Jiří Kodet. V Zahradnictví bude Jindřicha hrát Martin Finger.

Režisér Jan Hřebejk s herci představuje svou trilogii Zahradnictví.

Režisér Jan Hřebejk s herci představuje svou trilogii Zahradnictví.

Filmaři mají za sebou 40 natáčecích dnů, většinu zatím zabraly scény v interiérech, které vznikaly v ateliéru. Na pozemku veltruského zámku vznikl vedle tamních skleníků pro potřeby filmu nový dům majitele Zahradnictví Pecka. Natočeno je podle Hřebejka asi 60 až 70 procent metráže, s filmováním by měli skončit v prosinci. Dále se v trilogii objeví například Ondřej Sokol, Jiří Macháček, Sabina Remundová, Lenka Krobotová, David Novotný, Karel Dobrý, Miroslav Táborský či Anna Fialová.

Náklady jsou odhadovány na 120 milionů korun, snímky vznikají v česko-polsko-slovenské koprodukci. Rodinný přítel bude mít premiéru 27. dubna, Dezertér 28. září a Nápadník 16. listopadu.

Producent Viktor Tauš a herci David Novotný a Aňa Geislerová.
David Novotný, Aňa Geislerová, Gabriela Míčová a producent Viktor Tauš.
ČTK
  • 3Diskuse