22. dubna 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Co čeká Českou filharmonii v příští sezóně? Čajkovskij, Mahler i Bernstein

Soubor České filharmonie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soubor České filharmonie. | foto: Václav Jirásek

PRAHA Špičkoví hudebníci a dirigenti domácí i zahraniční jsou lákadly nadcházející sezony České filharmonie.

Sedmadvacetkrát bude v sezoně 2017/2018 spolu s hvězdnými sólisty účinkovat Česká filharmonie v zahraničí. Chystá asijské (Japonsko, Jižní Korea a Čína) a evropské (Velká Británie, Irsko, Rumunsko, Švýcarsko...) turné a po třinácti letech vystoupí na Salzburger Festspiele. S Jiřím Bělohlávkem tam uvede duchovní repertoár českých skladatelů. V Praze ČF uslyšíme sedmnáctkrát, třikrát v Litomyšli a jednou v Ostravě.

V okamžiku, kdy ředitel České filharmonie David Mareček představoval v úterý 122. sezonu orchestru, jeho šéfdirigent Jiří Bělohlávek se s českými sólisty chystal v Rotterdamu na provedení Dvořákovy Stabat Mater. Alespoň na dálku připomněl, že letos dramaturgie České filharmonie přeje skvělým houslistům (například Leonidas Kavakos zahraje Šostakovičův První houslový koncert...) i klavíristům světového jména (Hélene Grimaudová a Mitsuko Uchida zahrají Beethovena a Schönberga, Jü-ťia Wang Prokofjevův Třetí klavírní koncert, s klavírními koncerty Beethovena a Brahmse se znovu k České filharmonii vrátí Behzod Abduraimov a Kirill Gernstein).

Sám Jiří Bělohlávek se i v letech 2017/2018 bude věnovat uvádění a nahrávání symfonií Bohuslava Martinů (zamýšlený audiovizuální komplet doplní ještě Pátá, Druhá a Třetí ). Poté se soustředí na dalšího českého skladatele: v této sezoně nastuduje Sukův Epilog, v příští Zrání.

Jiří Bělohlávek je i letos velmi vytíženým dirigentem svého orchestru. Dirigentský tým České filharmonie nyní zdobí také Semjon Byčkov, umělecký ředitel Čajkovského projektu, který vyvrcholí v roce 2020 a který je rovněž spojen s nahrávkami živých koncertů (Decca). Stálým hostujícím dirigentem ČF je Jakub Hrůša, který provede například Bernsteinovu symfonii č. 2 Věk úzkosti („Mám ji vášnivě rád už od doby, kdy mi bylo třináct,“ říká) nebo Poctu Hieronymu Boschovi Svatopluka Havelky. K hvězdným dirigentům, s nimiž se po čase orchestr a publikum opět setkají, patří Fabio Luisi s Brucknerovou Osmou symfonií, Robin Ticciati či Rafael Payare, nově se s Českou filharmonií potkají Thomas Ades, rovněž úspěšný skladatel, jenž provede svou skladbu Tanec mrtvých v obsazení z festivalu BBC Proms, a Vladimír Jurowski, jenž nastudoval Malou mořskou vílu Alexandra Zemlinského.

Po třech letech skončí v této sezoně projekt, v němž se pro odpolední sobotní koncerty představujínadějní mladí dirigenti v cyklu Objevy. Pokračují ovšem velmi žádané vzdělávací projekty, jedním z nových workshopů bude například program o umučeném Josefu Toufarovi Kam zmizel můj strýc, pane prezidente?.

Marta Švagrová

Advantage Consulting, s.r.o.
TESTER MATERIÁLŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz