22. dubna 2013 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Co musí mít nejkrásnější kniha? Letos vítězí vtip a neotřelost

Soutěž Nejkrásnější kniha roku letos dospěla k 48. ročníku. Toto je snímek z roku 2001 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěž Nejkrásnější kniha roku letos dospěla k 48. ročníku. Toto je snímek z roku 2001 | foto: ARCHIV MAFRA - Miroslav Rendl

PRAHA V soutěži o nejkrásnější knihu roku 2012 bojovalo rekordních 270 titulů z produkce 125 vydavatelů. Nejvíc ocenění získala opět nakladatelství Baobab a Arbor vitae.

Výsledky v šesti kategoriích vyhlásila porota v Památníku národního písemnictví v Praze. Tam také mohou zájemci do 12. května listovat kolekcí vítězných titulů, které postoupily do užšího výběru. Poté se knihy představí na veletrhu Svět knihy na holešovickém Výstavišti.

Čtyři desítky prací zaslali studenti výtvarných a polygrafických škol z Prahy, Plzně, Ostravy a Zlína. Cena TypoDesignClubu a Cena Vojtěcha Preissiga putovaly do jejich řad. Z krásné literatury zvítězila autorská kniha Tomáše Roubala Black Book (Galerie Ferdinanda Baumanna), v kategorii Literatura pro děti a mládež knížka Evy Macekové 12 hodin s Oskarem (Baobab).

Mezi učebnicemi a tištěnými didaktickými pomůckami vyhrál Rostlinopis Jiřího Dvořáka (Baobab) a z knih o výtvarném umění, obrazových a fotografických publikací kniha Jana Matouška, Vladimira 518 a Markéty Vinglerové Město = médium (Bigg Boss).

Podle poroty může pohled na oceněné tituly překvapit. Letos totiž nepřevládaly výpravné, důstojně se tvářící několikakilogramové svazky, ale knihy až skromné. Přednost dostaly publikace s neotřelou podobou, které mají vtip a posunují knižní tvorbu spíše ideově než technologicky.

Komise, která klasifikovala knihy po polygrafické stránce, nevyřadila stejně jako ve dvou minulých ročnících pro technickou nezpůsobilost ani jeden titul. Čestné uznání získala tiskárna T.A.Print za největší podíl přihlášených publikací vyrobených v nadstandardní kvalitě.

Snaha o změnu

V kategorii Vědecká a odborná literatura soutěžilo 52 titulů, v kategorii Krásná literatura 51 publikací, v kategorii Literatura pro děti a mládež 46 titulů. Notoricky nejméně obsazovaná kategorie Učebnice pro školy a didaktické pomůcky v tištěné podobě zaznamenala nárůst - oproti 11 titulům v minulém ročníku jich bylo přihlášeno 20.

Obrazových a fotografických publikací se sešly čtyři desítky. Kategorie katalogů byla obsazena 21 položkami.

Porota se letos radila o tom, kam by měla soutěž v budoucnu směřovat. Například kategorie zrušit a inspirovat se obdobnou soutěží ve Švýcarsku. Tam skupina "nominátorů" sleduje po celý rok knižní produkci a knihy do soutěže navrhuje.

Porota pak vybrala dvacítku publikací, které by se, opatřeny nálepkou či páskou s logem soutěže, prezentovaly jako "nejkrásnější" knihy roku. Podněty porota zaslala ministerstvu kultury.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz