18. března 2017 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Co se kuchtí v České televizi. Petr Zelenka točí seriál o dabérech

Dabing Street. Fotografie ze zkoušky Zelenkova seriálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dabing Street. Fotografie ze zkoušky Zelenkova seriálu. | foto: ČT

PRAHA Česká televize včera představila připravované projekty. Vedle komediálních a detektivních seriálů nabídne i filmy inspirované druhou pražskou defenestrací z roku 1618 či metanolovou aférou z roku 2012.

Dramatik a režisér Petr Zelenka začíná pro Českou televizi natáčet komediální seriál podle vlastní hry Dabing Street, kterou původně napsal pro Dejvické divadlo. Příběh o malém dabingovém studiu ZERO začíná smrtí jeho majitele, režiséra Archa. Studio zdědí jeho manželka, zneuznaná herečka Eva, již hraje Klára Melíšková. Její ambicí je zbudovat úspěšný a respektovaný podnik, v čemž se jí snaží pomáhat studioví technici Pavel (Václav Neužil) a Karel (Hynek Čermák). Aby dostali bankovní úvěr na modernizaci studia, rozhodne se Eva přijmout syna bankovního ředitele Davida (Marek Adam- czyk), což se neukáže jako šťastný nápad. Ani hledání nového kmenového režiséra nedopadne dobře. Angažují sice schopného, ale neurotického a agresivního Jandu (Miroslav Krobot), který týrá herce, a dokonce jednoho dabéra vážně zraní. Herci začínají postupně práci ve studiu odmítat a dabování se z nouze ujmou samotní technici...

Dalším z nových projektů České televize je osmidílná minisérie Lynč, která vzešla ze scenáristického workshopu pro studenty filmových škol vedeného americkým scenáristou Haroldem Apterem. V temném příběhu se mladý dokumentarista Lukáš snaží v malém středočeském městě rozkrývat pozadí násilné smrti svého kamaráda z dětství, Roma Denise.

Pokračování se dočkají Detektivové od Nejsvětější Trojice. Pentalogii podle scénářů Petra Jarchovského uzavřou minisérie Vodník aŽivé terče. O režii se opět podělí Viktor Tauš a Jan Hřebejk.

Havárie na dole Dukla

Česká televize připravuje také sérii filmových projektů mapujících výlučné osobnosti a okamžiky českých dějin. Ve stylu série České století by měl být pojat chystaný snímek režiséra Zdeňka Jiráského Defenestrace, který se vrací do roku 1618. O sto let později se odehrává dvoudílná minisérie Marie Terezie, k níž byl přizván hollywoodský režisér Robert Dornhelm.

Na obou těchto historických projektech se podílejí zahraniční koproducenti: v případě Defenestrace jsou to ARTE a ORF, Marie Terezie vzniká v koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí (ČT, rakouská ORF, slovenská RTVS a maďarská MTVA).

Režisér Jiří Svoboda chystá životopisný snímek Rašín a podle románu Jiřího Stránského Balada o pilotovi vzniká stejnojmenný film v režii Jána Sebechlebského. Ukáže návrat hrdinů druhé světové války do vlasti a jejich další osud v období nástupu komunistického režimu.

Chystaný dvoudílný snímek Dukla 61 pojednává o havárii na dole Dukla, při níž v roce 1961 zahynulo 108 horníků. Točit jej bude David Ondříček. Nedávné historii se bude věnovat dvoudílný film Terezy Kopáčové Metanol, který zachytí neblahé události z roku 2012. „S obrovskou chutí se chystám na ten výrazně klukovský příběh boje dobra se zlem, o to dramatičtější, že se skutečně stal,“ říká o připravovaném snímku režisérka.

Seriál Labyrint II. Jan Hájek.
Seriál Labyrint II. Jan Hájek.
Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz