11. března 2013 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Co si pamatuje Šaryk? Čtyři z tanku a pes ožijí v divadle

Ze seriálu Čtyři z tanku a pes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ze seriálu Čtyři z tanku a pes | foto: Reprofoto

OSTRAVA Příběh čtyř polských tankistů a jejich psa Šaryka ožije už koncem května na divadelních prknech. Premiéru hry Šaryk vzpomíná připravuje režisér Radovan Lipus pro Divadlo loutek Ostrava. Představení je určeno pro středoškoláky a starší diváky.

Hledají se hračky

Pracovníci divadla nyní pro připravované představení shánějí hračky s vojenskou tematikou. "Přijmeme darem jakékoliv hračky s vojenskou tematikou. Může jít o vojáčky, pistole, samopaly, tanky, letadla, vrtulníky. Můžou být i nefunkční či poškozené," řekla. Přijímat je budou do 5. dubna. Všichni dárci hraček budou evidováni a po ukončení sbírky zařazeni do slosování. Výherce získá vstupenky pro dvě osoby.

Radovan Lipus na přípravě hry spolupracoval s dramaturgem činohry Národního divadla moravskoslezského Markem Pivovarem. Společně už uvedli úspěšnou inscenaci Z Deníku Ostravaka, kterou loutkové divadlo uvádí už osmou sezonu.

Tentokrát si tandem zvolil jako předlohu kultovní román polského spisovatele a novináře Janusze Przymanowského Čtyři tankisté a pes. Později se dílo vydávalo pod upraveným názvem Čtyři z tanku a pes. Příběh osádky tanku 102 a jejich věrného psa se stal populární především díky televiznímu seriálu, který byl v 60. letech podle knihy natočen.

"Neohrožené tankisty v něm čekala na dlouhé cestě za osvobozením Polska spousta bojových výzev, ale také řada humorných situací. Z nich čerpají vzpomínky statečného a mimořádně talentovaného německého ovčáka Šaryka, který je ústřední postavou chystané inscenace," říká produkční divadla Ivana Kytlicová.

ČTK, Lidovky.cz