Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Co ukázal Český slavík 2015? Přituhuje. Potřebujeme Antiortel

Ve světlech reflektorů. Skupina Ortel přebírá Slavíka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve světlech reflektorů. Skupina Ortel přebírá Slavíka. | foto: Yan ReneltMAFRA

Zdvořile ustupte, do módy letos přichází xenofobie a štvaní. Tak vyzněl „ceremoniál“ při předávání Českého slavíka. Úspěch skupiny Ortel ukázal, že zastánci boje proti národům, které nikdy nepotkali, by chtěli do společenského mainstreamu.

Karlu Gottovi gratulujeme ke čtyřicátému (a dopředu k padesátému) vítězství, ale skutečně v téhle situaci ještě někoho zajímají ostatní výsledky? Show letos ukradla skupina Ortel. Je dobře, že ji organizátoři Českého slavíka Mattoni nechali v hlasování? Ano a ne, ze zcela konkrétních důvodů.

Ano, protože Slavík tím poskytl společnosti jistý průzkum: zjistili jsme, že nemálo hlasů dorazilo ikonické kapele, která má jedinou vlastnost – reprezentuje českou nenávist vůči islámu. Český slavík naznačil, jak velký počet lidí – anonymním, bezpečným způsobem – tomuhle názoru „dává hlas“.

Souběh demokracie a byznysmenského alibi pak ukázal, že „lidové hlasování“ může tenhle pól zčistajasna posunout do televizního prime timu. Kdyby Slavík Ortela vyloučil (a asi by se našla rozumná pravidla, která by text písně Mešita shledala nenávistným), studená sprcha by nás probudila později.

Chybí skutečný názor

A proč zároveň není dobře, že byl Ortel takhle mohutně medializován? Protože jeho úspěch není reálně až tak velký. Pozornosti ve Slavíku se zmocnil lacině: hlasuje tu přece především starší „televizní generace“, hlasů už je mnohem méně než před lety.

Do klubu starších (a mladších konzervativních) se teď vklínila internetová komunita, která tu působí jako invaze Marťanů. Invaze dravců zvyklých svolávat se na webu, to je jiná socioskupina a jiné počty než u hlasování pro Lucku Bílou.

Český slavík 2015

Absolutní slavík

  • Karel Gott


Zpěváci

  • 1. místo - Karel Gott
  • 2. místo - Tomáš Klus
  • 3. místo - Tomáš Ortel


Zpěvačky

  • 1. místo - Lucie Bílá
  • 2. místo - Lucie Vondráčková
  • 3. místo - Ewa Farna


Skupiny

  • 1. místo - Kabát
  • 2. místo - Ortel
  • 3. místo - Kryštof

Co mají společného „vítězné“ kapely Kabát, Ortel, Kryštof? Víc než by se zdálo, s odpuštěním. Jednak touhu po popularitě (o tu jde ve Slavíku především), ale taky populismus, hledání snadného vyhovění instinktům masy. Ať už ve formě ultraprimitivního hledání obětního beránka (Ortel), anebo vyhýbání se čemukoli podstatnému (většina žebříčku Slavíka).

S tím souvisí vzpomínka: Dalibor Balšínek, před léty šéfredaktor Týdne, tehdy odmítl rozhovor s jistým písničkářem se slovy: „Zpěváci ať zpívají a názory si nechají pro sebe!“

Toto přání Balšínkovi (a mnoha dalším médiím, která potřebují symbiózu s bezproblémovou popularitou) český mainstream vrchovatě splnil. Mít názor či aspoň jeho náznak – taková eventualita vzbuzuje v naší popkultuře panické ataky: nechtějí, neumějí. Když tuto prázdnotu naplnil po svém Daniel Landa, dočkal se – bohužel, ale logicky – vřelého ohlasu.

David Koller byl jedním z mála, kdo opakovaně chtěli něco formulovat: ale – podobně jako u Michaela Kocába – to bylo ohlížení za komunismem, ne bdělost vůči dnešku!

Formulovat široce srozumitelně není nic jednoduchého: ale právě tak vzniká velký popkulturní mainstream. Dnes tu nemáme nikoho, kdo by uměl vyjádřit pár jednoduchých myšlenek: Nenechme se napálit a nevlévejme tekutý hněv k Romům, migrantům, muslimům, Židům. Nesuďme, co neznáme. Nebojme se toho, co neznáme. Znejme svou identitu, budeme pak mít méně komplexů.

Žádné médium nechce mistrovat své předplatitele a vlastně je to pochopitelné: nekousej do ruky, která tě krmí, říká se tomu v anglickém úsloví.

„Nepíšete tam o tom, že kdo to poslouchá, ten je blbec?“ staral se před lety šéfredaktor LN Pavel Šafr, když jsem psal o Lucii Bílé. Aneb: Těm, kdo naše média sledují, se na vkus nesahá – demokraticky.

Ale podpora nenávisti a zgruntu zmatený negativismus už není záležitost vkusu. A ať se proti tomu bouří, kdo chce, je třeba říci příznivcům písně Mešita, že naletěli. Že Ortel nepředstavuje „jeden z názorů do diskuse“, ale líné uvažování, sázku na neznalost a spoléhání na to horší v lidech. Že tu máme dost problémů, ale ne ten, jaký sugeruje chatrnou češtinou Ortel.

„Pro Alláhovo slávu / uříznou ti hlavu / mají jen o to snahu...“ Vždyť je to směšné. „Proč země má všude je pro smích?“ No, teď je pro to každopádně o důvod víc.

Kde je česká M.I.A.?

Tyhle řádky píše jejich autor shodou okolností v Londýně, po průjezdu Francií a Španělskem. Muslimky se s ním tlačily u předvánočních slev, jejich pubertální děti měly na ulici stejně hlučný a trapný záchvat smíchu jako ty naše. Chlapi sázejí na fotbal, na trhu víc křičí a v metru víc komunikují s cizími lidmi.

Jistě, mají svou identitu, ale jsou evidentní součástí dnešní Evropy, ne jejím kolektivním protihráčem. Světem teď letí s masovým ohlasem nové video k písni Borders (Hranice), kde zpěvačka M.I.A. (viz oskarový Milionář z chatrče) pluje s migranty na člunech a visí s nimi na hraničním plotě.

Je to úspěch myšlenkou i vizuálně, klip je plný soucitu i odhodlání. M.I.A. je první v popu, kdo tohle prostředí takhle konkrétně ukázal – i těm, kdo ho zatím neznali, a i proto se ho obávali.

Sting na konci studené války zpíval o druhé straně: “Rusové mají rádi své děti stejně jako my.“ Už aby to ve variaci někdo populární řekl o muslimech. Obávejme se těch, kteří rozpoutávají boj, ne celých národů.

Rozhodne se zaplnit mezeru popu, který nemlčí, někdo u nás? Použije teď někdo svou popularitu pro tenhle ultrapotřebný zlom? Jedno je jisté: Zpívat v zemi Ortelu pouhé slovní hříčky a milostné vzdechy teď bude těžší. Jde do tuhého.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....