29. ledna 2018 20:41 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Česko do Eurovize v Lisabonu vyšle zpěváka Mikolase Josefa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Zpěvák Mikolas Josef. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Mikolas Josef. | foto: Facebook - Mikolas Josef

PRAHA Českou republiku bude na 63. ročníku hudební soutěže Eurovize v Lisabonu zastupovat dvaadvacetiletý zpěvák Mikolas Josef se svou vlastní písní Lie To Me. Dostal téměř polovinu hlasů diváků a nejvíce oslovil i mezinárodní porotu. Na svém webu o tom informovala Česká televize (ČT), která v květnu semifinále i finále Eurovize odvysílá.

Česko letos po deseti letech opět pořádalo národní kolo soutěže. Lidé mohli hlasovat pro svého favorita od 8. do 22. ledna. Z více než 16 000 došlých hlasů jich téměř polovina patřila Josefovi. Plný počet bodů pak zpěvák obdržel od sedmi z deseti členů mezinárodní poroty. Neúspěšnými byli Pavel Callta, Eva Burešová, Debbi a skupiny Eddie Stoilow a Doctor Victor.

Skladatel, zpěvák a multiinstrumentalista Mikolas Josef debutoval před třemi lety singlem a videoklipem Hands Bloody. Do širšího povědomí fanoušků se dostal ale až následujícími skladbami Free a Believe. Píseň Believe mu zajistila pozvání od hudebního producenta Nikodema Milewského do Vídně, kde Josef převážně žije, uvedla ČT.

29.ledna 2018 v 19:24, příspěvek archivován: 29.ledna 2018 v 20:40

Dokázali jsme to! ❤️ Jedeme na Eurovizi!!!
Už za 3 měsíce zazní Lie to Me čtvrt miliardě lidí u televizních obrazovek a 20.000 divákům v Lisabonské Altice Aréně.
INSANE!!! Čeká nás jedna z největších Eurovizí v historii a co jinýho říct, než že děkuju za tu možnost hájit tam naše barvy.
///
We did it! ❤️ We are going to ESC!!!
In 3 months Lie to Me will be heard by 250 million people in front of their TV screens and to 20.000 people in the Altice Arena.
INSANE!!!
One of the biggest of ESCs awaits us and what else to say then thank you for allowing me to stand there for my country.

S Milewským spolupracoval i na soutěžním singlu Lie to Me. Než ho představí v Lisabonu, kde se letošní ročník Eurovize koná, plánuje ho koncertně uvést v několika evropských zemích.

„Spousta lidí do soutěže jezdí s písničkami, které napsal někdo jiný. Tohle je ale moje autorská práce a tím, že jí sám věřím, mám lidem co předat,“ míní Josef. K anglicky zpívané skladbě si také sám režíroval klip. Na videoportálu YouTube ho od listopadu vidělo přes milion lidí.

Na pódium před miliony televizních diváků z celé Evropy předstoupí v prvním semifinále 8. května, druhé semifinále následuje o dva dny později. O vítězi se rozhodne 12. května.

V novodobé historii se českým zástupcům v soutěži Eurovize (v originále Eurovision Song Contest) příliš nedaří. Do finále se jako jediná dostala předloni Gabriela Gunčíková, skončila bez jediného bodu od diváků.

ČTK
  • 3Diskuse