Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
1. listopadu 2018 8:09 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Čtěte ušima. Velký audioknižní čtvrtek přináší Petra Pana či životopis Tomáše Holého

Tomáš Holý ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. V době natáčení mu bylo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Holý ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. V době natáčení mu bylo... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Na pultech knihkupectví v Česku se ve čtvrtek v rámci Velkého audioknižního čtvrtka objeví 11 namluvených knih. Akce na propagaci knih, které se nečtou, ale poslouchají, se koná čtvrtým rokem.

Vzorem jí byl Velký knižní čtvrtek propagující knihy v klasické podobě. Letošní audioknižní čtvrtek nabídne třeba životopis herce Tomáše Holého či další román Paula Coelha. Trh s audioknihami v posledních letech roste.

Ve čtvrtek se u obchodníků představí 11 nových audioknih. Bude mezi nimi třeba životopis herce Tomáše Holého pod názvem Jmenuju se Tomáš. Knihu sepsal Ota Kars a pro posluchače ji načetl Aleš Háma.

Na pultech se objeví také částečně autobiografický román Hipík od Paula Coelha načtený Martinem Pechlátem. Knihkupci nabídnou dále načtený mystický příběh Věštba americké spisovatelky Chloe Benjaminové, vzpomínky Elišky Haškové Coolidge pod názvem Pět amerických prezidentů, česká babička a já, anebo vzpomínky Martina Rajniše v knize Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek.

Namluvené podoby se dočkalo také Jezero od Bianky Bellové nebo dobrodružný román Bratrstvo křišťálu autora historických detektivek Vlastimila Vondrušky. Pro děti vyjdou v poslechové podobě knihy Petr Pan skotského autora Jamese Barrieho či Malý miliardář Davida Walliamse.

Audioknihy si získávají stále více příznivců. Rozmach způsobila v posledních letech možnost digitálního prodeje. Podle Svazu knihkupců a nakladatelů ještě v roce 2011 byl v Česku digitální prodej blízko nule, v roce 2012 se přiblížil deseti procentům a v roce 2015 tvořil čtvrtinu celkového objemu prodeje knih. Trh s audioknihami loni proti roku 2016 podle Asociace vydavatelů audioknih (AVA) vzrostl o 14 procent na 127,7 milionu korun. Podle letošního výzkumu agentury Nielsen Admosphere audioknihy pravidelně poslouchá jedno procento populace nad 15 let.

Zásluhu na růstu zájmu o audioknihy mají akce jako Velký audioknižní čtvrtek nebo vyhlašování audioknihy roku. Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2017 se stal hororový román Stephena Kinga To v podání sedmi předních českých interpretů v délce trvání 50 hodin. Asociace vydavatelů audioknih ocenila nejlepší audioknihy letos popáté. V předchozích letech byly oceněny audioknihy Spalovač mrtvol, Mlýn na mumie, Muž jménem Ove a převyprávěný román Forrest Gump známý z filmové podoby.

Nejprodávanější audioknihou je v letos Boss Babiš načtený Petrem Kubesem, uvedl největší distributor audioknih Audiotéka. Mezi autory má prvenství Vlastimil Vondruška, od něhož Audiotéka nabízí téměř čtyři desítky historických románů a detektivek.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...