14. června 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Čtyři dohody Jaroslava Duška podpoří v kině Lucerna akci Cihla

Jaroslav Dušek v představení Čtyři dohody | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Dušek v představení Čtyři dohody | foto: Artsmarketing

Filmový záznam úspěšného představení Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem, který na DVD zachytili Olga Špátová a Miroslav Janek, se bude 16. června exkluzivně promítat v pražském kině Lucerna. Výtěžek z projekce půjde na konto Akce Cihla a podpoří reintegraci lidí s mentálním postižením.

Záznam vyšel na DVD loni v prosinci a jeho licenčně omezený náklad je už vyprodán. "Nejde o běžný záznam, představení je zpracováno filmově, kdy záběry ze scény jsou autorsky kombinovány s černobílými filmovými archivy," řekl ČTK Richard Němec z produkční společnosti Verbascum. Vstupenky si mohou zájemci koupit na stránkách www.akcecihla.cz, v kině Lucerna a na stáncích Akce Cihla.

Představení Čtyři dohody vychází na DVD

Představení Čtyři dohody vyšlo také na DVD, náklad je vyprodán.

Už více než devět let herec Jaroslav Dušek a jeho kolegové provází v pražském Klubu Lávka v představení Čtyři dohody diváky nejen učením toltéckých šamanů, ale i cestou životem za osobní svobodou a štěstím. Úspěšné představení na motivy stejnojmenného bestselleru Dona Miguela Ruize tu zhlédlo přes 150.000 diváků. Režie dvouhodinového záznamu se ujali Miroslav Janek a především Olga Špátová, která jej kreativně obohatila černobílými záběry ze soukromých rodinných archivů. V představení s Jaroslavem Duškem dále vystupují Pjér La Šé´z a Alan Vitouš.

Psaný scénář neexistuje, říká Dušek

"Čtyři dohody jsou veselým živým organismem, který se neustále od své dávné premiéry divoce vyvíjí. Některé výhonky se ujmou, některé časem odumírají. A tak představení neustále mění svou podobu. Protože neexistuje psaný scénář, vše nosíme s kolegy jen ve svých hlavách a srdcích. Tudíž občas něco zapomeneme, občas se vynoří něco nečekaného. DVD je tak pokusem o zachycení nezachytitelného," komentoval záznam na DVD Dušek. Vznikl z představení uvedených už v květnu 2006, a proto je klidně možné, že pokud se lidé vypraví do Klubu Lávka dnes, uvidí zase něco trochu jiného.

ČTĚTE TAKÉ

Za léta hraní prý Dušek "nasbíral" tolik materiálu k jednotlivým dohodám, že by představení mohlo trvat i několik hodin.

Knihu Čtyři dohody napsal Don Miguel Ruiz jako průvodce životem inspirovaný moudrostí Toltéků. Čtyři dohody jsou: Nehřešme slovem, Neberme si nic osobně, Nevytvářejme si žádné domněnky a Vždy dělejme vše, jak nejlépe dovedeme.