6. června 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cudná Carrie a sukně z výprodeje. Seriál Sex ve městě slaví dvacet let od premiéry

Hrdinky Sexu ve městě. Zleva: Miranda (Cynthia Hobbesová), Charlotte (Kristin... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrdinky Sexu ve městě. Zleva: Miranda (Cynthia Hobbesová), Charlotte (Kristin... | foto: HBO

NEW YORK/PRAHA Carrie, Samantha, Charlotte a Miranda - čtyři šarmantní ženy, kterým New York leží u nohou. A s ním i všichni jeho nezadaní muži a výrobci bot. První díl seriálu měl americkou premiéru přesně před dvaceti lety - 6. černa 1998. Připomeňte si kultovní seriál osmi fakty, které o něm možná nevíte. Hlavně nezapomenout na rtěnku!

Pan Božský skutečně existoval

Celý seriál je lemován honbou Carrie Bradshawové (Sarah Jessica Parkerová) za Panem Božským (Chris Noth). Tento dokonalý milenec ale opravdu existoval. Stejně jako je postava Carrie inspirována autorkou knižní předlohy, Candace Bushnellovou, tak je i Pan Božský inspirován americkým finančníkem a podnikatelem Ronem Galottim. Toho Candace Bushnellová potkala na párty v roce 1995 a navázala s ním roční vztah. Básnila o něm ve svých sloupcích v deníku New York Observer, které se pak staly základem celého Sexu ve městě.  Bushnellová nicméně později přiznala, že si řadu příběhu přikrášlila.

Sex ve městě 2
Sex ve městě 2

Carrie byla překvapivě cudná

„Nebyly mi příjemné nahé scény. Také jsem nechtěla mít nic společného se sexuálními pomůckami a vulgární mluvou. Moje postava líbala v seriálu hodně mužů, ale to bylo nejdál, kam jsem byla ochotná zajít,“ sdělila herečka Sarah Jessica Parkerová v roce 2010 deníku The Sun. Prozradila také, že po prvních několika dílech chtěla kvůli sexuálnímu náboji ze seriálu odejít. Podepsala nicméně s produkcí smlouvu, která ji od výše zmíněných věcí odprostila.

Charlotte se snažila seriál skrýt před svou rodinou

Herečka Kristin Davisová, představitelka Charlotte Yorkové, se snažila přesvědčit svou rodinu, ať se na seriál nedívá. Myslela jsi totiž, že jí pak budou považovat za zvrácenou. Své babičce o něm radši neřekla vůbec. Později ale v rozhovoru přiznala, že ji rodiče přestali poslouchat po smrti babičky a na seriál se nakonec podívali. Její otec, profesor psychologie, se údajně stal takovým fanouškem seriálu, že ho začal používat jako vyučovací pomůcku ve svých hodinách.

Sukně z výprodeje

Roztomilá baletní sukýnka, kterou má na sobě Carrie v znělce seriálu, je z výprodejového koše za pouhých 5 dolarů. Dnes visí zarámovaná v kanceláři Michaela Patricka Kinga, jednoho ze scenáristů a režisérů seriálu.

Nákup desetiletí

Darren Star, tvůrce seriálu, koupil práva na sloupky Candace Bushnellové za pouhých 60 tisíc dolarů. S přihlédnutím k tomu, jaký měl seriál úspěch, šlo ze Starovy strany o opravdu skvělou koupi.

Deníky Carrie Bradshawové

V roce 2013 uvedla americká stanice CW seriál Deníky Carrie (The Carrie Diaries). Ten zachycoval divákům známou hrdinku Carrie Bradshawovou (tentokrát ztvárněnou Annou Sophií Robbovou) jako šestnáctiletou teenagerku, která se vyrovnává s prvními láskami. Seriál byl nicméně pro nezájem zrušen již po druhé sérii. Sama Sarah Jessica Parkerová o něm prohlásila, že byl „opravdu divný“.

Mirandiny naušnice

Cynthia Nixonová, představitelka Mirandy, neměla díry v uších. Všechny její naušnice (a že jich v seriálu bylo opravdu hodně) byly pouze nasazovací.

Existuje seriálová projížďka

Neworská společnost On Location Tours nabízí více než tříhodinovou autobusovou projížďku po seriálových lokacích. V rámci cesty mají návštěvníci neomezenou konzumaci oblíbených koktejlů seriálových hrdinek. Autobus vyjíždí každý den už sedmnáct let a zájem je stále obrovský.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz