29. června 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dá se vyřešit zločin po telefonu? Komorní dánský thriller slaví úspěch a drásá nervy

Jakob Cedergren jako operátor tísňové linky Angselm. Snímek Tísňové volání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakob Cedergren jako operátor tísňové linky Angselm. Snímek Tísňové volání... | foto: NORDISK FILM

Pouhé dvě místnosti a jedno naléhavé volání - to stačí k ohromení kritiků, kteří skromný, ale nervy drásající dánský thrillerTísňové volání (Den skyldige) označují za jeden z nejlepších filmů roku .Snímek bude mít českou kinopremiéru 12. července, ale divákům se představí již na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Pro Angselma Holma (Jakob Cedergren) jde o noční směnu jako každou jinou. Bývalý policista nyní pracuje jako svědomitý operátor na tísňové lince. Na volající je tradičně velmi hrubý. Vše se ale změní ve chvíli, když ve sluchátku uslyší hlas unesené dívky. Hovor je znenadání přerušen a Angselmovi je jasné, že dívčino přežití závisí jen na něm. Vyzbrojen pouze svým telefonem a neskutečným odhodláním se operátor pouští do záchranné akce. Postupně rozkrývá nitky zločinu, který je ještě větší, než si Angselm vůbec dokázal představit. Závěrečné rozuzlení připoutá diváka do židle.

Tísňová linka je režisérská prvotina Gustava Möllera. Mladý filmař zaujal diváky na festivalu v Sundance tolik, že jeho snímek dostal Cenu diváků za nejlepší světový hraný film a byl nominovaný i na Velkou cenu poroty.

Snímek je unikátní svým zasazením, protože se celý odehrává v prostředí policejní ústředny. Tím dává divákovi vzpomenout na snímek Telefonní Budka (2002) režiséra Joela Schumachera, který se celý odehrává právě v titulární budce. Tísňové volání také pracuje výborně s napětím a představivostí diváka, protože divák je svědkem těch nejhorších scén pouze skrze sluchátko Angselmova telefonu.

Tísňové volání ohromilo kritiky, na agregátním serveru Rotten Tomatoes má v současné chvíli 100 % ze čtrnácti recenzí (údaj k 29. červnu). „Möller vymačkal každou kapku napětí z konceptu filmu a navíc ještě našel další způsoby, jak vám vyrazit dech,“ napsal Brent McKnight z deníku Seattle Times.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz