8. prosince 2017 11:28 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tajné služby vypátraly záhadného kupce Da Vinciho obrazu. Deset miliard zaplatil korunní princ

Korunní princ Muhammad bin Salmán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korunní princ Muhammad bin Salmán. | foto: AP

RIJÁD Majitelem obrazu Salvator Mundi (Spasitel světa) slavného Leonarda Da Vinciho je saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Tvrdí to list The Wall Street Journal, který se odvolává na zdroje z americké tajné služby. Obraz byl nedávno vydražen za rekordních více než 450 milionů dolarů (skoro deset miliard korun), avšak o jménu kupce se jenom spekulovalo.

Plátno renesančního malíře, které se v polovině listopadu stalo nejdražším vydraženým obrazem na světě, bude vystaveno v nové pobočce pařížského Louvru v Abú Zabí.

Wall Street Journal napsal, že princ Muhammad obraz zakoupil s pomocí prostředníka, jímž byl princ Badr bin Abdalláh bin Muhammad bin Farhán Saúd. Americké tajné služby však jako skutečného majitele identifikovaly korunního prince.

Muzeum v Abú Zabí tento týden oznámilo, že obraz Spasitele světa, vytvořený zřejmě kolem roku 1500, bude vystaven právě v jeho prostorech, kde už visí i Da Vinciho La Belle Ferronire.

Obraz Salvator Mundi vystavený v aukční síni v Londýně.
Obraz Salvator Mundi vystavený v aukční síni v Londýně.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz