11. února 2013 7:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dan Auerbach získal čtyři ceny Grammy, jednu dostala i Irglová

Auerbach obdržel čtyři ceny Grammy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auerbach obdržel čtyři ceny Grammy | foto: ČTK

V americkém Los Angeles byly rozdány prestižní americké hudební ceny Grammy v hlavních kategoriích. Ty se letos už po 55. rozdělují celkem ve 110 kategoriích zahrnujících i jazzovou a klasickou hudbu. Jedna z udělených cen putuje i do Česka. Získali ji Markéta Irglová s Glenem Hansardem v kategorii muzikál za album Once.

V kategorii píseň roku si "gramofónek" odnáší nezávislá popová kapela Fun. za skladbu We Are Joung. Vítěznou píseň společně složili členové kapely Jack Antonoff, Nate Ruess a Andrew Dost. Kapela Fun. získala i další Grammy v kategorii objev roku.

V jedné z nejprestižnějších kategorií nahrávka roku zvítězil Australan Gotye se skladbou Somebody That I Used To Know. Tento jeden z největších loňských hitů nazpíval Novozélanďan Kimbra.

Gotye získal letos tři ocenění. S Kimbrou se prosadili i v kategorii nejlepší popové duo a Gotyeho album Making Mirrors bylo oceněno jako nejlepší alternativní album.

Členové kapely Fun přebírají cenu Grammy za píseň roku, zvítězili rovněž v kategorii objev roku.

Členové kapely Fun převzali cenu Grammy za píseň roku

Čtyři Grammy získali The Black Keys, včetně ceny pro Dana Auerbacha za producenta roku. Auerbachova píseň Lonely Boy získala cenu za nejlepší rockový singl a The Black Keys přidali i gramofónek za nejlepší rockové album El Camino.

Britská zpěvačka Adele, která ovládla minulý ročník Grammy, si i letos odnáší ocenění za nejlepší popové sólové vystoupení za Set Fire to The Rain.

Dvě ze svých šesti nominací proměnil Frank Ocean, když získal Grammy za nejlepší současné album, svůj debut Channel Orange. To bylo nominováno i v kategorii album roku, kde ale neuspělo. Druhou cenu ale Frank Ocean získal za píseň No Church in the Wild, na které spolupracoval s Jay-Z a Kanye Westem.

Grammy za nejlepší popové album si odnesla zpěvačka Kelly Clarksonová za album Stronger.

Svou šestou cenu Grammy získala zpěvačka Carrie Underwoodová, tentokrát za nejlepší country výkon v titulní písni z alba Blown Away.

Velký comeback zaznamenal zpěvák Justin Timberlake, když se objevil na jevišti a za nadšeného jásotu zazpíval svou v lednu překvapivě vydanou píseň Suit & Tie. Timberlake, který se v minulých letech téměř výhradně soustředil na svou hereckou kariéru a na nejprestižnějších hudebních cenách se naposledy objevil před čtyřmi roky, zazpíval ještě druhou píseň za doprovodu orchestru.

Markéta Irglová se vrací do Česka na pouhé dva koncerty.

Markéta Irglová a Glen Hansard získali za album Once ocenění v kategorii muzikál

Grammy získala i popová ikona z 60. let Paul McCartney. Pro bývalého "Brouka" je to už 15. Grammy, tentokrát ale poprvé sólová, v kategorii tradiční popové vokální album za Kisses On The Bottom.

Legendární indický hráč na sitár a skladatel Ravi Shankar, který v prosinci zemřel v Kalifornii, byl posmrtně oceněn Grammy za nejlepší hudební album světové hudby The Living Room Sessions Part 1. Jeho jménem ho převzala jeho dcera Anouskhka, která byla nominována ve stejné kategorii.

Letos byl galavečer vyhlašování vítězů cen Grammy ve Staples Center provázen zvýšeným policejním dohledem. Jeho důvodem je rozsáhlé policejní pátrání po bývalém losangeleském policistovi Christopheru Dornerovi. Dorner v minulých dnech zastřelil tři lidi včetně jednoho policisty, v neděli vypsaly úřady za informace vedoucí k jeho dopadení rekordní odměnu ve výši jednoho milionu dolarů (zhruba 19 milionů koru).

O cenách rozhoduje americká Národní akademie nahrávacích umění a věd (NARAS). Předávání cen moderoval rapper LL Cool J.

ČTK, Lidovky.cz