30. června 2009 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

David Černý na obálce jako Michael Jackson

David Černý - obálka knihy Promrdané roky III a Michael Jackson na obálce alba Thriller.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Černý - obálka knihy Promrdané roky III a Michael Jackson na obálce alba Thriller. | foto: Reprofoto

PRAHA Pokud půjdete kolem trafiky, bude se na vás patrně dívat z mnoha obálek Michael Jackson. Když však zpozorníte, zjistíte, že se jedna postava jako ve čtvrtek zesnulý americký zpěvák jen "tváří". Do role krále popu se stylizoval český provokatér David Černý - ve stejném oblečení a stejné poloze, jako se nechal Jackson vyfotit na své nejslavnější a nejprodávanější album Thriller z roku 1982.

Kniha, která je rozšířeným vydáním původně časopiseckého formátu z roku 2000, mapuje uměleckou tvorbu Davida Černého od poloviny 80. let do současnosti. Autorem textů k jednotlivým dílům je Tomáš Pospiszyl, který se mimo jiné spolupodílel na slavné Entropě, která je v knize rovněž zahrnuta.

"To, že kniha vyšla zrovna v těchto dnech, je samozřejmě náhoda. Lidé se ho (Černého) budou určitě ptát, proč se přiživuje na Jacksonově úmrtí," řekl Lidovkám.cz editor knihy David Černý - Promrdané roky III Jan H. Vitvar. "Kniha už byla před třemi týdny v tisku," dodává.

Vitvar tvrdí, že autorem nápadu na podobu obálky je právě David Černý. "On (Černý) tehdy hledal něco na obálku, co by vyjádřilo jeho image. Byl to tedy přímo jeho nápad. Chtěl tam mít něco popového a dostatečně známýho. My jsme v poslední době uvažovali, že bychom tam dali něco jinýho, že Jackson už není to, co býval", popisuje Vitvar nápad s obálkou.

S jeho tvrzením o tom, že obálka byl nápad Černého, nesouhlasí Tomáš Pospiszyl: "Nápad pochází od Ivana Mečla, který je autorem celého konceptu." Mečl je ředitelem nakladatelství Divus a zároveň vydavatelem časopisu Umělec. Právě zmíněné nakladatelství vydalo první díl Promrdaných roků - pravdivý příběh jako přílohu Umělce s totožnou obálkou, kterou nesou i Promrdané roky III.

Pozoruhodná shoda popkultury
"Nebylo to úplně koncepční rozhodnutí, že bychom to udělali úplně stejně, jako v roce 2000. Bylo to spíše tím, že podobně divný nebo dobrý nápad se nedostavil," odpovídá Lidovkám.cz Tomáš Pospiszyl na otázku, proč zůstala obálka stejná jako u původního vydání.

Pospiszyl tvrdí, že "David Černý má talent naštvat spoustu lidí a metody, kterými to dělá, je víc. Některé jsou chtěné, některé ne. Tato konkrétní patří mezi ty nechtěné." Zároveň doufá, že tato náhoda s načasováním vydání knihy a smrtí Michaela Jacksona nepůsobí jako hyenismus. "Z hlediska fungování popkultury nebo médií je to pozoruhodná shoda," říká pro Lidovky.cz Pospiszyl.

Lidé z Černého okolí, tvrdí, že se na poslední chvíli rozhodovalo, zda neudělat obálku jiným způsobem, než Černého v podobě Michaela Jacksona. Mluvilo se o zobrazení kontroverzního umělce jako metalového zpěváka, v úvahu také přicházelo například slavné mimino z nejslavnějšího alba Nirvany - Nevermind nebo podoba některého z alb Beatles.

Jan H. Vitvar říká, že se to "Černému líbilo hrozně vizuálně. Obaly desek jsou fenoménem sami o sobě a ten Thriller je dokonalá estetická bomba." "Alternativa této obálky byla, že by se pomocí Photoshopu Davidův obličej změnil tak, aby vypadal jako po mnoha plastických operacích. To si myslím, že by v souvislosti s Jacksonovou smrtí působilo daleko hůř," tvrdí Tomáš Pospiszyl.

Ukázka z knihy David Černý - Promrdané roky III

Entropa, 2008
...Nápady vznikají během několika odpolední v Meetfactory. Zjišťujeme, že o mnohých státech nevíme vůbec nic. Někde je nápad hotový hned, s jinými se trápíme. Některé jsou vtipné, jiné trapné, ale důležitější je celkový obraz rozrůzněné Evropy, karikaturně sebemrskačského absurdistánu, který sám na sebe vytahuje různá traumata. Děláme si legraci ze zemí, ale i z takzvaného kontroverzního umění, které je taky předvídatelné a plné klišé. Jde přece o státní zakázku...

Tomáš Pospiszyl