27. září 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Děkuji ti za tanec! Zpěvákovi Leonardu Cohenovi vyjde posmrtně poslední album

Leonard Cohen - fotografie z obalu alba You Want It Darker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonard Cohen - fotografie z obalu alba You Want It Darker | foto: Adam Cohen

Album Děkuji ti za tanec (Thanks for the Dance) bude obsahovat nevydaný materiál a různé hudební spolupráce, které dal dohromady zpěvákův syn. Album vyjde 22. listopadu.

V říjnu 2016 vyšlo album You Want it Darker, na kterém Cohen spolupracoval se svým synem Adamem. Poprosil ho, aby mu pomohl jednotlivé písně dokončit. Na intimní nahrávce se Cohen symbolicky vyrovná s blížící se smrtí. Zemřel měsíc po vydání alba ve věku 82 let.

Hudebník, básník, romanopisec a kreslíř Leonard Cohen.
Leonard Cohen - fotografie z obalu alba You Want It Darker

Sedm měsíců poté začal Adam Cohen pracovat na materiálech, které mu po otci zůstaly. Ke spolupráci si přizval celou řadu hudebníků - namátkově Damiena Rice, Bryce Dessnera, Javiera Mase nebo zpěváka Becka.  

„Když jsme vymýšleli hudbu pro otcova slova, použili jsme jeho vlastní charakteristické hudební postupy. Tak je pořád s námi,“ sdělil k albu Adam Cohen. „Nejvíc mě na něm ohromují reakce těch, kteří ho už slyšeli. Jeden po druhém říkají, že Leonard stále žije,“ dodal. 

První vlaštovkou alba je kratičká píseň The Goal (Cíl). „Jsem téměř naživu, jsem téměř doma,“ zpívá svých charakteristickým medovým hlasem Cohen. Zpíval o smrti, tušil, že se vydání nového materiálu nedožije. Přiznal to i v rozhovoru s magazínem The New Yorker měsíc před smrtí. „Jsem připraven zemřít. Doufám, že to nebude příliš nepříjemné,“ prohlásil. 


V září 2018 Adam Cohen vydal sbírku poezie svého otce nazvanou The Flame. Česky vyjde pod názvem Plamen 31. prosince u nakladatelství Argo

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...