12. října 2011 18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Děti vydělaly čtením za půl roku pět milionů

Malí čtenáři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malí čtenáři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Do projektu Čtení pomáhá se za půl roku jeho fungování zapojilo téměř 60 tisíc mladých čtenářů. Těm se podařilo rozdělit více jak 5 milionů korun na pomoc potřebným. Pomoc díky dětem dostalo 54 charitativních projektů. Podle statistik Čtení pomáhá čtou nejvíce žáci pátých tříd. Nejoblíbenější knihou je Harry Potter a Fénixův řád.

Projekt Čtení pomáhá, který spojuje dvě hlavní myšlenky, a to vést děti ke čtení a pomoci druhým, byl spuštěn 8. 4. 2011. Během půl roku jeho fungování se do něj zapojilo 57 579 mladých čtenářů ve věku 6 až 18 let. Denně se na stránkách www.ctenipomaha.cz nově zaregistruje průměrně 313 dětí.

Aktivitu mladých čtenářů podporují vlastní iniciativou také školy a knihovny. Do Čtení pomáhá je zapojeno 70 % všech základních a středních škol ČR. Nejaktivnějšími čtenáři jsou žáci 5. tříd základních škol. Těm se podařilo načíst přibližně 1,4 milionu korun.

Nejlepší školy dle počtu registrovaných žáků

  •  Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady, Školní 556, okres Nymburk:  365
  • Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady, Školní 556, okres Nymburk: 293
  • Základní škola Planá, náměstí Svobody 59, okres Tachov, příspěvková organizace: 279

"Mým záměrem je ročně prostřednictvím Čtení pomáhá darovat charitám 10 milionů korun. A tento cíl se daří. Po šesti měsících se mladým čtenářům podařilo rozdělit právě polovinu,“ řekl Martin Roman, iniciátor a donátor projektu. Během půl roku bylo rozděleno 5 083 950 korun, což představuje 115 216 správně vyplněných kontrolních testů.

Harry Potter stále v čele


Nejvíce oblíbenou knihou ze seznamu Čtení pomáhá je Harry Potter a Fénixův řád od J. K. Rowlingové. Z českých titulů vede Bylo nás pět od Karla Poláčka. "V současné chvíli mohou děti vybírat z 52 různých knih pro I. a II. věkovou kategorii a z 50 titulů pro III. věkovou kategorii. Knihy na seznam Čtení pomáhá stále přidáváme. Naším prozatímním cílem je 100 knih pro každou z kategorií,“ říká spisovatelka Alena Ježková, ambasadorka projektu.

Jako motivaci pro jednotlivé školy a třídy vyhlašuje Čtení pomáhá soutěž o týdenní letecký zájezd na Mallorcu s Cestovní kanceláří FISCHER. Soutěž bude probíhat do 30. 5. 2012. Pro každou z věkových kategorií bude probíhat zvlášť, tzn. že vyhlášena bude nejlepší třída v kategorii 1. – 5. třída ZŠ, dále v kategorii 6. – 9. třída ZŠ a v kategorii středních škol. Vítězem v každé kategorii bude třída s nejvyšším počtem úspěšných testů na jednoho žáka.

Nejlepší školy dle počtu správně vyplněných kontrolních testů

  • Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady, Školní 556, okres Nymburk:  734
  • Gymnázium Jana Blahoslava, Ivančice, Lány 2:  680
  • Základní škola Úvaly, okres Praha - východ: 674

Po uzávěrce soutěže budou vítězné třídy přezkoušeny ze znalostí knih. Pokud v testu neuspějí, ze soutěže vypadávají a test podstoupí třída, která se umístila na následujícím místě. "Projekt Čtení pomáhá považujeme v naší republice za výjimečný. Líbí se nám jeho hlavní myšlenky a shodujeme se s jeho filozofií. Proto jsme se rozhodli podpořit ho. Zájezd na Mallorcu má být další motivací pro děti, aby četly, a zároveň odměnou za to, že pomáhají druhým,“ řekl Dan Plovajko, ředitel korporátního marketingu a komunikace KKCG.

Mezi krajskými městy vede podle počtu registrací na počet obyvatel město Olomouc, následované Jihlavou a Karlovými Vary. Nejméně registrací přichází z Liberce.

Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.