8. listopadu 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Disney pokukuje po studiu 20th Century Fox. Znamenalo by to převzetí známých sérií

Deadpool, jedna ze značek studia 20th Century Fox. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deadpool, jedna ze značek studia 20th Century Fox. | foto: Marvel

Společnost Disney si po nákupu Pixaru (2006), Marvelu (2009) a LucasArts (2012) podle nových zpráv brousí zuby i na filmové studio 20th Century Fox. Získala by tak práva třeba na původní Star Wars filmy, několik komiksových hrdinů od Marvelu, sérii Avatar a několik dalších filmových značek.

Společnost Twenty-First Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha nějaký čas jednala o prodeji většiny svých aktivit mediální společnosti Walt Disney. Uvedl to v pondělí server finanční televize CNBC, který se odvolává na informované zdroje. Podle nich zatím z rozhovorů sešlo, akcie obou firem se po zprávě přesto vydaly citelně vzhůru. Transakce by patrně pomohla oběma firmám.

Společnost Fox k jednání vede přesvědčení, že nemůže konkurovat takovým mediálním hráčům, jako je Amazon či Netflix. Převzetím části aktivit Disney by se ale velikost firmy zvýšila natolik, že by se zlepšilo i její konkurenční postavení.

Pokud se firmy k jednání vrátí a dohoda nakonec bude uzavřena, Disney získá kontrolu nad další globální televizní sítí. Protože ale podle americké legislativy nemůže vlastnit dvě vysílací sítě, mediální gigant by nekoupil celou společnost Fox.

Pro Disney by to ale mohlo znamenat, že se kromě nové Star Wars produkce studia LucasArts stane vlastníkem i původní trilogie Hvězdných válek (epizod 4, 5 a 6).

Ačkoliv Disney již vlastní studio Marvel, tak nemá práva na značky Deadpool, X-men a Fantastickou čtyřka. Ty má v současné době právě 20th Century Fox. Komiksový vesmír Marvelu by ale ani tak nebyl pohromadě - práva na Hulka a Spider-mana vlastní společnost Sony (která je ovšem společnosti Disney pronajímá).

Další sérií, která by Disney připadla, je Avatar. Vizionářská sága režiséra Jamese Camerona v roce 2009 prakticky umožnila vzestup 3D filmů a vydláždila jim cestu. Nový díl z plánované pentalogie je v nedohlednu, ale i tak jde o vlivné jméno.

Smrtonosná past, Sám doma, Noc v muzeu, Vetřelec nebo Predátor. To všechno také patří do portfolia 20th Century Fox. společnost Disney by tedy měla pro případně předělávky (remaky) z čeho vybírat.

Najdete na Lidovky.cz