12. října 2017 14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

VIDEO: Divou Baaru zajímají ženské příběhy, ale feministka není

Divá Baara | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divá Baara | foto: Alžběta Jungrová

Zpěvačka Bára Vaculíková je členkou vokálního kvarteta Yellow Sisters. Je také známá svou účastí v Hlase Československa, na niž reagovala kontroverzním projektem Mateřská.com. Nyní přichází pod uměleckým jménem Divá Baara s prvním sólovým albem nazvaným příznačně Debut. Portál lidovky.cz přináší album k premiérovému poslechu a přidává i první klip k písničce Tancuj se mnou. Ten je uváděn i ve znakové řeči.

V deseti autorských písních na pomezí popu a jazzu se zpěvačka nadnesenou formou drží především ženských témat. „Vždycky mě přednostně zajímaly zpěvačky, které nebyly pouze interpretkami, které měly svůj hudební názor a styl. Bára si na své autorské CD napsala písničky, které podle mě drží prst na tepu doby. Zpívá o tom, co žije. Texty mají nadhled, některé jsou lehce zábavné, ale i lyrické. Nabízí hned několik svých výrazových poloh, takže se posluchač, myslím, nebude nudit. Dovedu ocenit i to, že si nevypomáhá nějakými prověřenými zahraničními hity. Držím jí palce,“ říká o tvorbě své dcery zpěvačka Petra Černocká, která se na albu podílí jako autorka dvou textů.

„Zajímají mě vztahy a cítím nutkání se k nim skrze hudbu vyjadřovat. Inspirují mě příběhy silných žen. Jako feministka v pravém slova smyslu si ale nepřipadám,“ popisuje své motivace Diva Baara.

Celé album si zpěvačka aranžovala a produkovala sama za pomoci své doprovodné skupiny, kterou tvoří kytarista Luciano Mayaci, pianistka Veronika Němcová, kontrabasista Petr Tichý a bubeník Mishan Pajdiak, který desku spoluprodukoval a nahrál ve svém studiu. Aranžmá smyčců se v písni Ženou ujal pianista Emil Viklický. Dalšími hosty jsou například vibrafonista Radek Krampl, perkusista Miloš Vacík, smyčcový kvartet Apollon, akordeonistka Klára Veselá a o dechovou sekci se postaral Bharata Rajnošek. Jednu z písní rytmicky doplnila stepem tanečnice Carli Jefferson.

U příležitosti vydání CD vychází výtvarný videoklip Tancuj se mnou v duchu nového cirkusu. Jeho zvláštností je, že je celý v obraze přeložen do znakové řeči. Režie se ujal Tomáš Krejčí. Klip vznikl ve spolupráci s Centrem pro dětský sluch Tamtam, o. p. s. Překladatelkou do znakové řeči je Andrea Krajčíková Kalců, která nejen překládá text, ale také píseň prožívá emočně a rytmicky a svou vlastní interpretací sděluje její vyznění.

Kmotrovská dvojice Emil Viklický a Petra Černocká pokřtí album Debut 4. listopadu v experimentální prostoru NoD. Album vychází na domácím labelu Tranzistor ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon.

obzOndřej Bezr

Najdete na Lidovky.cz