Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Diváci se loučili s Monty Pythony i v českých kinech

"Doufám, že nám to přinese hodně peněz. Doufám, že budu s to splatit půjčku," citovala začátkem týdne BBC člena skupiny Terryho Jonese, který záměr skupiny nastínil předem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Doufám, že nám to přinese hodně peněz. Doufám, že budu s to splatit půjčku," citovala začátkem týdne BBC člena skupiny Terryho Jonese, který záměr skupiny nastínil předem. | foto: Reuters

PRAHA Do více než pěti desítek kin v Česku se v neděli večer přišli diváci "rozloučit" s britskou kultovní komediální skupinou Monty Python. Na plátna se totiž z Londýna přenášelo živě poslední představení, v němž vystupuje pětice žijících členů. Na pódiu se sešli po více než 30 letech.

Tříhodinové představení začalo ve 20:30. Hodinu před začátkem postávaly před oběma sály pražského kina Světozor hloučky diváků. Bylo vyprodáno, na poslední chvíli se v pokladně objevily dva volné lístky. Fronta fanoušků kultovního spolku se postupně prodlužovala, táhla se přes celé schodiště až do pasáže.

Lístky zmizely rychle

Michael Palin, Eric Idle, John Cleese, Terry Gilliam a Terry Jones oznámili své poslední vystoupení loni na podzim. Podle zahraničních zpravodajských agentur vstupenky na premiéru zmizely za 44 vteřin. Očekávané vystoupení v Británii vyvolalo ale rozporuplné reakce. Někteří kritici mu vytkli ospalost a vyčpělost, podle jiných tvořilo dějiny komedie. Svou slávu skupina získala díky seriálu pro televizi BBC Monty Pythonův létající cirkus. Měl 45 dílů a vysílal se od roku 1969 do roku 1974. Úspěch slavilo i několik filmů.

Hystorie Monty Pythonů

Monty Pythoni se nyní sešli poprvé od roku 1982, kdy vystoupili naposledy. Tehdy jich ještě bylo šest. Graham Chapman o sedm let později zemřel. Dnes se zapojil do velkého finále. Ze záznamu zazpíval o vánočním dni. Jeho tvář se objevila také hned na začátku celého kusu. V animovaném úvodu byl jednou z planet, byla vykopnuta, prolétala vesmírem a narážela do ostatních nebeských těles.

Do svého programu žijící pětice zařadila slavné skeče, promítání animací i pythonovské hudební hity. Došlo tak na politickou nekorektnost, dámské převleky, mrtvého papouška i na španělskou inkvizici. Nakonec diváci nepřišli ani o ministerstvo švihlé chůze, i když jen v podání tanečníků. John Cleese má totiž náhradu kyčle a kolene. Jednotlivé skeče propojovala hudební a taneční vystoupení, animované předěly i záznamy televizních scének. Na pódiu se objevil i herec Mike Myers, známý třeba jako Austin Powers. V jedné ze scének si pak zahrál slavný fyzik Stephen Hawking, který byl i v publiku v londýnské aréně.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako přídavek pětice nabídla závěrečnou píseň z filmu Život Briana "Always Look on the bright Side of Life". Idle vyzval diváky po celém světě, aby se připojili a zpívali. Přidali se tak i mnozí fanoušci v kině Světozor.

Improvizace komplikovala překlad

Představení doprovázely české titulky. Častokrát ale přestaly fungovat. Sedmdesátníci totiž improvizovali. Sami se občas svými vtípky "sestřelili". Londýnská aréna je odměnila aplausem, tleskalo se i v Praze.

Přenosy představení zajišťuje společnosti Aerofilms. Podle jejího ředitele Iva Anderleho kina pro velký zájem přidávají další promítání. Pythonovské poslední sbohem tak budou moci vidět i ti, na které se tentokrát vstupenky nedostaly. Třeba pražské biografy Světozor, Aero a Oko představení zopakují v polovině srpna. Lístek stojí 250 korun.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Snímek ze zásahu policie ve FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Snímek ze zásahu policie ve FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Snímek ze zásahu policie ve FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...