Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

DIVADELNÍ OKÉNKO: Ve Švandově divadle si dělají legraci z hereckého života

Smrt mu sluší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smrt mu sluší | foto: Alena Hrbková

PRAHA Komedii o těžkém údělu herce na volné noze napsal pro svou scénu a její protagonisty ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek. Hru Smrt mu sluší uvede smíchovská scéna v premiéře 25. května. „Hrbek, který kus také režíruje, přivádí na jeviště Michala Dlouhého jako ješitného, po uznání toužícího herce a Kamila Halbicha v úloze jeho upjatého agenta,“ informovala Magdalena Bičíková.

Inscenace o mrazivém i humorném boji o slávu, pocty i život vypráví o Bobu Barelovi, který je populární hvězdou televizního seriálu. On i jeho agent Kamil Křovina cítí, že se blíží zásadní chvíle jejich životů. Za svůj strhující výkon v titulní roli inscenace Čas psychopatů je Barel konečně nominován na cenu v divadelním světě nejváženější - Cenu Thálie.

Její získání už může zhatit pouze poslední, zatím stále neodevzdaný hlas kritika Hartmanna, o kterém je však známo, že Barelovo herectví nemá rád. Barel s Křovinou proto zosnují lstivý plán, jehož následky jsou pro budoucnost všech účastníků osudné, slibují tvůrci.

„Divadlo současně miluji a nenávidím. Na prostředí, ve kterém se celý život pohybuji, proto nahlížím s láskou, avšak také s nadhledem, ironií a jistou dávkou hořkosti,“ uvedl autor, režisér a dlouholetý ředitel smíchovské scény Hrbek, který ve hře Smrt mu sluší vykreslil divadelní svět jako místo krásné i kruté, laskavé i bezohledné.

Jeden z dramaturgů inscenace David Košťák uvedl, že Hrbkův text se pod zábavnou slupkou dotýká věcí mnohem hlubších, jako přirozená lidská touha po uznání, přijetí, blízkém vztahu a nesmrtelnosti. Kritika Hartmanna, jenž ve volném čase nabízí netradiční koncerty navazující na bytové divadlo Vlasty Charmostové, hraje David Punčochář, ředitele divadla Robert Jašków.

Hadry, kosti, kůže

David Košťák bude od příští sezony vedle nového uměleckého šéfa Martina Františáka další posilou smíchovské scény. Ta chystá šest nových inscenací, režie dvou titulů - hry Hadry, kosti, kůže a Na Větrné hůrce - se ujme sám Františák. Divadlo otevře několika výrazným režisérům jako je David Jařab, Jiří Pokorný, Jan Holec či Adam Svozil s Kristýnou Kosovou. Herecký soubor rozšíří Anna Stropnická, Jan Grundman a Matěj Anděl, jako hosté na Smíchově vystoupí Miroslav Hanuš a Matěj Nechvátal.

Poetická, groteskní i temně vtipná hra autora Pavla Jurdy Hadry, kosti, kůže zachytí nelehké soužití herce Jana Wericha s básníkem Vladimírem Holanem. Dva protikladní sousedé v letech 1948 až 1968 obývali stejný dům na pražské Kampě, který je dnes známý jako Werichova vila. Po adaptaci slavného románu Emily Brönteové uvede Švandovo divadlo Kočkožrouta, dramatizaci textu filmového režiséra a dramatika Rainera Wernera Fassbindera zasazeného do prostředí maloměstské periférie.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...