Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
22. dubna 2011 17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Divadelníci ukřižovali Ježíše v centru Prahy

Studenti katedry alternativního divadla DAMU ukřižovali Ježíše v centru Prahy v rámci akce Celonárodní čtení Bible | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti katedry alternativního divadla DAMU ukřižovali Ježíše v centru Prahy v rámci akce Celonárodní čtení Bible | foto: ČTK

PRAHA V centru Prahy přihlížely stovky lidí dramatickému ztvárnění ukřižování Krista. Pouliční pašijová hra byla součástí akce Celonárodní čtení Bible.

Happening o Velkém pátku zorganizoval Nadační fond Bible 21 ve spolupráci se studenty katedry alternativního divadla DAMU a bubeníky z českobudějovické formace WonderSticks.

Ježíš se objevil u Prašné brány
Celonárodní čtení Bible se v Česku koná už třetím rokem, letos poprvé ale organizátoři veřejná čtení v knihovnách a na náměstích doplnili i o minimalistické divadelní představení. "Čtení bible vyžaduje poměrně velkou pozornost, a proto jsme se nechali inspirovat středověkou tradicí pašijových her, které divadelní formou vypráví o utrpení a smrti Ježíše Krista," řekl jeden z pořadatelů Alexandr Flek.

Studenti katedry alternativního divadla DAMU ukřižovali Ježíše v centru Prahy v rámci akce Celonárodní čtení Bible

Ježíš v podání mladých divadelníků se za zvuku bubnů objevil u Prašné brány krátce po jedné hodině. S typickým dřevěným křížem a netradičně na chůdách se odtud za doprovodu několika bubeníků vydal na "křížovou cestu" ulicí Na Příkopě. Během cesty se k průvodu přidaly desítky lidí, zejména turistů.

Do neděle se bude číst z Bible
Původně mělo k inscenaci ukřižování dojít na Jungmannově náměstí, pořadatelé se ale nakonec rozhodli improvizovat a průvod zakončit na Můstku. "Chtěli jsme lidem připomenout, o čem tyto svátky jsou. Někteří z nich očividně ani netušili, co je vlastně za den," uvedl Flek. Netradiční podívaná ovšem kromě údivu vzbudila i jiné emoce. "Někteří nás ignorovali, někteří se smáli. Dost lidí se ale i zapojilo do hry, což nás potěšilo. Podobný happening bychom proto chtěli zrealizovat i příští rok," řekl Flek.

Studenti katedry alternativního divadla DAMU ukřižovali Ježíše v centru Prahy v rámci akce Celonárodní čtení Bible

Celonárodní čtení Bible má podle pořadatelů za cíl rozšířit povědomí o nejvýznamnější křesťanské literární památce. Letos se akce účastní asi 70 měst a obcí. Většina veřejných čtení bible se bude konat až do neděle. Některá města čtení zahájila už 18. dubna.

Více informací o projektu zájemci naleznou na internetových stránkách http://www.bible21.cz/.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...