Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Divadla hledají peníze. V Národním a Stavovském budou svatby

Národní divadlo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní divadlo | foto: Shutterstock

PRAHA Národní divadlo zavádí kvůli svému napjatému rozpočtu novou službu, a to svatební obřady. Zájemci se budou moci nechat sezdat v saloncích Národního divadla a během léta i na jevišti Stavovského divadla. Podobnou službu v Evropě nabízí jen londýnské Národní divadlo.

Národní divadlo nyní jedná se svatební agenturou o pořádání obřadů. Za obřad v saloncích divadla by svatebčané zaplatili 30 až 40 tisíc korun, na jevišti Stavovského divadla pak 90 tisíc korun. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál.

Podle neoficiálních zpráv Národnímu divadlu kvůli 15procentnímu snížení dotací chybí asi 80 milionů korun. Konkrétní čísla ale vedení divadla nechce uvádět. Ředitel divadla Ondřej Černý bude o rozpočtu na příští rok jednat s ministrem Jiřím Besserem v druhé polovině listopadu.

"Návrh, který mu předloží, bude vycházet z předběžné výše státního
příspěvku na rok 2011," řekl rozhlasu finanční ředitel Martin Gerych. Podle něj divadlo kvůli nižšímu rozpočtu sníží platy zaměstnancům a některé propustí.

Ministr kultury je proti
Besser ale s nápadem divadla nesouhlasí: "Oddával jsem 16 let v krásném sále berounské radnice. Určitě je Národní divadlo krásné, byl by to velký zážitek. Ale nemyslím si, že zrovna Národní divadlo – symbol české státnosti, české kultury - by mělo být obřadištěm pro jakékoli konání svatebních obřadů. Obzvlášť v době, kdy se nás více jak 50 procent rozvádí," řekl Radiožurnálu.

Plánované škrty ve státním rozpočtu se dotknou i dalších příspěvkových organizací ministerstva kultury a subjektů, které jsou závislé na státních dotacích. Mnohé instituce už avizovaly, že z tohoto důvodu zřejmě zvýší vstupné, sníží počet výstav, případně zruší menší kulturní projekty.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!