Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Divadlo Na zábradlí uvádí premiéru inscenace J. A. Pitínského

Pavel Liška a Zdena Hadrbolcová v inscenaci Boarding Home  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Liška a Zdena Hadrbolcová v inscenaci Boarding Home | foto: KIVA

PRAHA Po několika letech se na jeviště pražského Divadla Na zábradlí vrátil Jan Antonín Pitínský, a to nejen v pozici režiséra, ale také jako autor. V jeho zpracování kubánské novely Guillerma Rosalese nazvané Boarding Home se v hlavní roli představí Pavel Liška.

Jde o silný lidský příběh spisovatele Williama, který se jednoho dne rozhodne emigrovat z Kuby do Spojených států. Důvodem emigrace není přímo konflikt s Castrovým režimem, nýbrž celková potřeba změny. Hrdina hry poté, co se mu na zdech začnou zjevovat ďáblové a začne slyšet hlasy, dospěje k závěru, že zešílel.

Představení doprovodí živá hudba Vlasty Třešňáka

Liška se objeví právě v této roli; i on po několika letech opět zkoušel na tomto jevišti. Doplní ho například Anežka Kubátová v alternaci s Terezou Vilišovou, Jiří Ornest, Miloslav Mejzlík, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha a Magdalena Sidonová. V netradiční roli se představí písničkář Vlasta Třešnák, jehož hudba zazní živě v průběhu představení. 

Podle dramaturgyně Ivany Slámové vyniká Rosalesova novela především originalitou pohledu na skutečnost, nevypočítavostí, upřímností výpovědi s dalekým přesahem mimo lokální konflikt.

Z inscenace Boarding Home

Z inscenace Boarding Home

"Byl to krásný objev. Tón záznamu, jakýsi vroucí klid přes to všechno, mne zcela zasáhl. Když jsem si pak řekl, zdali by to sneslo i divadlo, poprosil jsem scénografa, aby navrhli něco jako prostor pro tuto možnou hru. A to už mi bylo jasné, že je to krásná kniha. Na Zábradlí to ovšem získalo další rozměry," komentoval setkání s touto knihou Pitínský.

Román Boarding Home je považován za kultovní a fascinující četbu. Boarding Home je azylovým domem, ve kterém do sebe narážejí ztracenci, vyděděnci a lidé bez budoucnosti. Kubánský exilový spisovatel Rosales líčí nemilosrdný sestup na samý okraj lidské přirozenosti, kde už nemají místo žádné city kromě ponížení, sveřepé nenávisti a tupé apatie, kde je každý náznak jasnozřivosti a soucitu hrubě umlčen. Přesto se tady zrodí hluboký vztah.

ČTĚTE TAKÉ

Osobnost Jana Antonína Pitínského je silně spojena s historií Divadla Na zábradlí, kde mimo jiné působil jako člen uměleckého vedení. Z jeho inscenací lze připomenout například Ritter, Dene, Voss (1996) nebo Cenou Alfréda Radoka oceněného Divadelníka (1999).

Vlasta Třešňák v inscenaci Boarding Home

Vlasta Třešňák v inscenaci Boarding Home

Inscenace Boarding Home bude prvním bodem druhé poloviny letošní sezony. Hned po premiéře se jeviště ujme Jiří Havelka, který nahlédne na fenomén šílenství. Společně s Magdalénou Sidonovou, Leošem Nohou, Petrem Čtvrtníčkem, Jiřím Vyorálkem, Ladislavem Hamplem a Ivanem Luptákem si položí otázku, zda je výrazem vždy jen choré, nebo i osvícené mysli. Premiéra původního autorského textu bude 18. dubna.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...