Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

První novou premiérou Na zábradlí bude Husákovo ticho

Z inscenace Šedá sedmdesátá aneb Husákovo ticho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z inscenace Šedá sedmdesátá aneb Husákovo ticho. | foto: Divadlo Na Zábradlí

PRAHA Po sedmi inscenacích, které měly v Divadle Na zábradlí obnovenou premiéru, uvede nový tým této přední pražské scény první představení připravené přímo pro ni. Režisér Jan Mikulášek je společně s dramaturgyní Dorou Viceníkovou nazvali Šedá sedmdesátá aneb Husákovo ticho. V premiéře ji divadlo uvede 1. a 2. listopadu.

"Inscenace volně navazuje na představení Zlatá šedesátá - v úsilí mapovat další dekádu 20. století, dekádu, která byla zvláštně příznačná a přízračná pro dějiny 20. století a našich životů," řekl nový ředitel divadla Petr Štědroň. Stejně jako Mikulášek a Viceníková se sám Štědroň narodil v druhé polovině 70. let.

Ve svém předchozím působišti, brněnské Redutě, tým Viceníková - Mikulášek začal mapovat nedávná desetiletí domácí historie. Pod ironicky míněným názvem Zlatá šedesátá adaptovali deník filmového režiséra a scenáristy Pavla Juráčka. "Považovali jsme je za vyčerpávající studii 60. let," řekl Štědroň.

Sedmdesátá léta charakterizuje utužení režimu, omezení svobody a vystřízlivění po nadějeplných 60. letech. Předobrazem celé inscenace není jediný konkrétní text. "Přes veškerý materiál jsme se dopracovali k tvaru o dvou částech - první z nich je zcela beze slov," uvedla Viceníková. Mikulášek doplňuje, že 70. léta byla zaplněna slovy, která však byla zcela vyprázdněna.

V incenaci ožívá smutný příbeh Olgy Hepnarové

Druhá část inscenace se pak opírá o příběh Olgy Hepnarové, ženy, která v Praze najela s nákladním domem do lidí na tramvajovém ostrůvku s úmyslem co nejvíce jich zabít; byla poslední ženou odsouzenou v Československu k trestu smrti. Autoři čerpali i z dostupných výpovědí a dopisů vražedkyně, kterou k jejímu činu vedl nešťastný život a veliká bolest, s níž žila.

Z inscenace Šedá sedmdesátá aneb Husákovo ticho.

Z inscenace Šedá sedmdesátá aneb Husákovo ticho.

"Doba vypadala jako bezčasí, byla beztvará, šedivá, tohle byl jeden z mála dramatických činů. Je plný bolesti, ať už její nebo jejích obětí", říká Mikulášek. Nechtěli prý 70. léta ukazovat prostřednictvím politiků či disidentů, kteří jsou dostatečně známí, zvolili osud ženy, který, jak během příprav divadla zjistili, obecně tolik známý není. Inscenaci uzavírá opět bezeslovná pasáž.

Autorem scény a kostýmů je Marek Cpin, hrají Kristina Beranová, Petr Jeništa, Miloslav König, Ivan Lupták, Stanislav Majer, Leoš Noha, Magdaléna Sidonová a Marie Spurná.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!