Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Divadlo pod Palmovkou se "domů" vrátí na podzim. S premiérou bude hostovat

Lenka Langová a Jan Konečný při zkoušce hry Můj romantický příběh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Langová a Jan Konečný při zkoušce hry Můj romantický příběh. | foto: Divadlo pod Palmovkou - Leoš Skokan

PRAHA Až v další sezoně se vrátí pod vlastní střechu Divadlo pod Palmovkou, jehož suterény loni v červnu poškodila povodňová voda. Zatím bude hostovat na pražských scénách a jezdit na zájezdy. Také nová hra bude uvedena mimo domovskou scénu: inscenace Můj romantický příběh v režii Tomáše Svobody bude mít premiéru 23. a 24. ledna ve vršovickém Divadle Mana. První repríza se pak uskuteční 2. února v Divadle Komedie.

Můj romantický příběh je hra mladého skotského dramatika Daniela C. Jacksona, který ji napsal částečně na motivy vlastních zážitků. Svým námětem se točí kolem generace singles. Příběh jednatřicetiletého Toma a jeho o dva roky starší kolegyně ze zaměstnání Amy, kteří spolu po firemním večírku začnou trochu nečekaně chodit, je vyprávěný nejprve mužem a poté (s náležitě proměněnou optikou) také ženou.

Hra získala hlavní cenu na prestižním Fringe festivalu v Edinburghu a byla úspěšně uvedena v několika zemích světa. V české verzi pod vedením režiséra Tomáše Svobody hrají Jan Konečný, Lenka Langová, Barbora Valentová, Jan Vlas, Petra Horváthová a Radek Valenta.

Petra Horváthová a Radek Valenta při zkoušce hry Můj romantický příběh.

Petra Horváthová a Radek Valenta při zkoušce hry Můj romantický příběh.

Nákladná rekonstrukce potrvá do léta

 Voda zalila v suterénních prostorách libeňského divadla technické zázemí včetně vzduchotechniky. Rekonstrukce je v rukou odboru městského investora pražského magistrátu, který na opravy letos vyčlenil 45 milionů korun, jak uvedl náměstek primátora a radního pro kulturu Václav Novotný (TOP 09). V divadle se koncem roku uskutečnily geodetické práce, experti prověřili škody. Vrty do podloží odhalily například nekvalitně provedenou izolaci a přišlo se na další slabá místa. Podle Novotného bude proto veškerá elektronika vystěhována, v rámci nových protipovodňových opatření dostanou sklepy jímky s čerpadly schopnými případnou vodu odstranit. "Vše poněkud komplikuje zákon a zadávání veřejných zakázek, který je ze své podstaty pomalý. Věřím však, že divadlo zahájí standardní sezonu v září," dodal radní.

ČTĚTE TAKÉ

Přes ztížené podmínky soubor připravuje nové inscenace

Ředitel divadla Michal Lang zredukoval repertoár na osm titulů a počítá s více než polovinou hereckého souboru, který tu byl s bývalým šéfem Petrem Kracikem "doma". Podle dramaturga Ladislava Stýbla vznikají nové inscenace ve třech programových liniích. Tou hlavní je dramatické divadlo postavené na silném lidském příběhu, klasických i nových textech, současných i nadčasových tématech a vynikajících hereckých výkonech.

"Druhou linií bude divadlo vycházející ze současné pop-kultury, jehož součástí bude například politický kabaret. Třetí linkou je divadlo experimentální zahrnující i site-specific projekty zastřešené názvem PalmOFFka," uvedl Stýblo. První novinkou bylo loni v říjnu Lorkovo drama Krvavá svatba v Langově režii.

Palmovka chystá i českou premiéru hry britského dramatika Johna Hodge Spolupracovníci, jejímž námětem je setkání diktátora Josifa Stalina se spisovatelem Michailem Bulgakovem. V plánu je i premiéra nizozemské generační černé komedie, kterou režisér Petr Zelenka uvedl v Českých Budějovicích, odkud bude do Libně přenesena. Má název Marie Goose Fuk.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!