4. února 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Divadlo Ungelt připravuje hru Petera Quiltera 4000 dnů

Hra 4000 dnů měla před rokem světovou premiéru na West Endu v Londýně,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hra 4000 dnů měla před rokem světovou premiéru na West Endu v Londýně,... | foto: Jan Malíř

PRAHA První letošní novinkou pražského Divadla Ungelt bude v sobotu 4. února komorní drama z pera britského dramatika Petera Quiltera s názvem 4000 dnů. Český překlad pořídila Marta Skarlandtová a režie se ujal Pavel Ondruch, který je kmenovým dramaturgem této soukromé scény. Na setkání s novináři uvedl, že do inscenace obsadil Hanu Maciuchovou, Ondřeje Nováka a Petra Stacha.

„Hra 4000 dnů měla před rokem světovou premiéru na West Endu v Londýně, inscenace v Ungeltu je jejím prvním zahraničním uvedením. Do konce sezony budou následovat další v Hamburku a v Pensylvánii. Na nevšedním vztahovém trojúhelníku - matka, syn a jeho partner - rozvíjí příběh, který kombinuje psychologické drama s komedií. Je pravdivou a empatickou analýzou lidských životů,“ uvedl režisér.

„Před rokem 1989 by se tento text uvádět nemohl,“ podotkl umělecký ředitel Ungeltu Milan Hein. Homosexualita podle něj byla jeden čas módním tématem, občas až obskurním. „V tomto případě jde však o hlubokou sondu do kvalitního vztahu. Text je skvěle napsaný, má tři originální postavy, tajemství, napětí i humor,“ dodal.

Zkušenosti s komorním prostorem mají i další protagonisté chystané novinky....
Quilter je na českých jevištích prověřeným autorem, který umí skloubit humor s...

„Na text jsem byla velmi zvědavá. Oslovil mě zvláštním, tragikomickým zpracováním příběhu. Tento autor umí napsat charaktery svých postav i jejich povahopis. Mohou být vtipní a dovedou zvládat nečekané situace,“ řekla Maciuchová.

Maciuchová na této scéně vystoupila už více než stokrát ve stále uváděné inscenaci Růžové brýle. Lze ji považovat za „quilterovskou“ herečku, neboť před lety excelovala v jiné jeho hře Na konci duhy, líčící životní příběh zpěvačky Judy Garlandové.

Zkušenosti s komorním prostorem mají i další protagonisté chystané novinky. Novák byl obsazen do role Johannese v Touze jménem Einodis i Lota ve Williamsově Království božím na zemi. Stach tu debutoval loni v únoru jako doktor Roberto Miranda ve Smrti a dívce.

Mezi dramatem a komedií

Quilter je na českých jevištích prověřeným autorem, který umí skloubit humor s vážným tématem. Schopnost pohybovat se na hraně mezi konverzační komedií a dramatem prokázal ve své nejslavnější hře Je úchvatná, která se uvádí před zaplněnými hledišti po celém světě. Nedávno byla zfilmována Stephenem Frearsem s Meryl Streepovou v hlavní roli.

Podle Heina se v Ungeltu dále objeví česká premiéra hry o posledních dnech Marlene Dietrichové. Ji a její dceru ztvární Regina Rázlová a Simona Postlerová v režii Radovana Lipuse. „Na podzim dostanou v novém projektu příležitost Jana Štěpánková a František Němec v režii Ladislava Smočka,“ dodal Hein.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz