Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Do Česka přijel proslulý spisovatel Coelho. V Praze oslaví svátek svatého Josefa

Brazilský spisovatel Paulo Coelho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazilský spisovatel Paulo Coelho. | foto: Shutterstock

PRAHA Do Prahy ve čtvrtek přiletěl na soukromou návštěvu brazilský spisovatel Paulo Coelho, jeden z nejprodávanějších autorů světa. Oslaví tu milion prodaných výtisků svých knih v češtině, z nichž 200 tisíc připadá na několik vydání jeho nejslavnější knihy Alchymista.

Ihned po příletu navštívil kostel Panny Marie Vítězné, kde se poklonil pražskému Jezulátku. Jeho další program není známý, v Praze chce oslavit zejména svátek svatého Josefa, který si každoročně připomíná na jiném místě světa.

Světoznámá soška Jezulátka má ve svém šatníku také červené šatičky vyšívané zlatou nitkou, které mu jako projev díků ve čtvrtek slavný autor věnoval v roce 2005. Právě Jezulátko, jehož kult je v jihoamerických zemích velmi silný, prý Coelhovi splnilo jeho velký sen stát se slavným spisovatelem. Jezulátko v nevelkém kostele v Karmelitské ulici na Malé Straně navštívil Coelho v roce 1982. Vyprosil si u něj, že bude slavným spisovatelem - splnilo se mu to v roce 1988, kdy napsal Alchymistu, který se stal největším brazilským bestsellerem a jedním z největších světových.

Coelho se v roce 1982 začal vracet ke katolicismu, po období, během něhož se zřekl víry a přiklonil se k démonickým sektám. Se svou ženou Christinou tehdy podnikl dlouhou cestu Evropou a při té příležitosti navštívili i Československo. Když procházeli šedivou Karmelitskou ulicí, vešli do kostela, aby učinili slib před Jezulátkem. Přítomnost Brazilců tam tehdy nevzbudila žádnou pozornost, protože brazilští katolíci malou sošku Ježíška uctívají odnepaměti. „Stejně jako miliony jeho krajanů měl i Paulo prosbu. Poklekl před malým postranním oltářem, za kterým je soška Jezulátka vystavena, pomodlil se a tak tiše, že to neslyšela ani Christina po jeho boku, zašeptal: Chci být spisovatelem, kterého budou číst a uznávat po celém světě,“ píše se v životopisné knize Mág od Fernanda Moraise, kterou vydalo nakladatelství Argo.

Vrací se pravidelně

Věděl, že je to velká prosba a že bude muset nabídnout stejně velkorysou odměnu. Zatímco se modlil, všiml si poničeného oblečku, který mělo Jezulátko na sobě. Pak Paulo slíbil, že až stane spisovatelem, kterého budou číst a uznávat lidé na celém světě, vrátí se do Prahy a přiveze Jezulátku plášť vyšívaný zlatou nití. Červené šatičky pak přivezl v roce 2005.

Do Prahy se nyní vrací poněkolikáté, aby na Pražském hradě soukromě oslavil svátek svatého Josefa. Před několika dny zveřejnil výzvu, která se týkala malíře, s nímž se potkal také při své první návštěvě Prahy. Ve Zlaté uličce si od něj koupil obrázek a nyní ho chce pozvat na svou oslavu. Někdejší pouliční malíř se ale musí prokázat dvěma věcmi, které mu tehdy Coelho dal.

Brazilský spisovatel je jedním z pěti nejprodávanějších autorů na světě, prodal přes 100 milionů knih. Román Alchymista byl přeložen do tří desítek jazyků a vyšel ve více než desetimilionovém nákladu. Románový příběh pojednává o cestě mladého španělského pastýře za zakopaným pokladem, během níž potká moudrého alchymistu, který ho učí, jak dojít duchovního poučení. Román je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznání posvátnosti světa.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.