9. března 2017 7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Do kin ve přichází film Masaryk. Získal dvanáct lvů a vyvolal vášně

Snímek Masaryk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Masaryk. | foto: Bioscop

PRAHA Do kin ve čtvrtek dorazí jeden z nejdiskutovanějších českých filmů posledních let Masaryk natočený režisérem Juliem Ševčíkem. Tvůrci filmu o československém ministru zahraničí Janu Masarykovi obdrželi v sobotu ocenění ve 12 kategoriích cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev.

Distributoři snímku, který překonal dosavadní rekord Českých lvů držený Hořícím keřem s 11 soškami, ale čelí obvinění, že kvůli udílení cen postupovali nefér.

Historické drama nechali distributoři promítnout pouhých sedm dnů před koncem minulého roku v jediném kině. Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně, což Masaryk splnil.

Snímek Masaryk.
Snímek Masaryk.

„Film jsem neviděl, stejně jako všichni filmoví diváci v této republice. Je to dobrý tah od producentů. Nedovedu si představit, že by Oscara dostal film, který ještě neměl premiéru v kinech,“ uvedl například filmový režisér Filip Renč. Herec Jiří Bartoška v souvislosti s uvedením filmu mluvil o „levárně“.

„Připadá mi komické, že se to řeší teď. Ten film byl nominován ve 14 kategoriích, nominace jsou známy zhruba měsíc, a to nikomu nevadilo,“ řekl člen ČFTA Miroslav Táborský v rozhovoru pro DVTV. „Mohlo se to řešit dřív, teď je to zbytečně skandální a kazí to dojem z toho, že tady máme film, který se nějak povedl,“ dodal.

Prezident ČFTA Ivo Mathé připustil, že si akademici musí říct, zda jde o akceptovatelnou producentskou strategii, či zneužití pravidel vyžadující jejich úpravu.

ČTK