20. března 2018 22:18, aktualizováno 21. 3 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na Cenách Anděl triumfovala kapela J.A.R., má tři sošky ze čtyř nominací

J.A.R. na cenách Anděl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy J.A.R. na cenách Anděl. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Kapela J.A.R. proměnila tři ze čtyř nominací 27. ročníku Cen Anděl. Členové České hudební akademie (ČHA) ji přisoudili vítězství v prestižní kategorii Album roku (Eskalace dobra), stali se skupinou roku a jejich píseň Zhublas je skladbou roku. Neproměnili tak jedinou ze svých nominací kategorii Videoklip roku, ve které uspěla zpěvačka Barbora Poláková se singlem Po válce režisérů Jakuba Machaly a Jana Bárteka. Výsledky v úterý přímém televizním přenosu vyhlásili ve Fóru Karlín.

„Je to mimořádně příjemná věc. A kdo by tvrdil, že je mu to jedno, tak by tak trošku lhal. My to ale neděláme pro tuhle věc, na rozdíl od současných politiků, kteří zblbli půlku země a jsou populární a populističtí. My ty věci děláme pro svoji potěchu a pak se modlíme, aby se to někomu líbilo,“ uvedl klávesista a kapelník J.A.R. Roman Holý.

Skupina Mirai ze čtyř nominací proměnila jednu v kategorii Objev roku. V sólových kategoriích akademiky nejvíce zaujali David Stypka se svou písničkářskou deskou Neboj a zpěvačka Debbi s albem Break.

„Vítězství mě trošku zaskočilo. Já se považuju za písničkáře a daleko méně za zpěváka, ale mám strašnou radost, že se někomu líbí co a jak děláme,“ uvedl Stypka.

Do Síně slávy uvedl Anděl Vladimíra Mertu

Do Síně slávy akademie uvedla folkového písničkáře Vladimíra Mertu. Při ceremoniálu Merta mluvil o andělech svržených z nebe. V písni pak zazpíval o „vraždách na cestě k moci“ a za „padlé anděly“ označil prezidenty Vladimira Putina a Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše.

Jednou z novinek letošního ročníku Andělů bylo předávání žánrových cen přímo během hlavního ceremoniálu. Nejlepší alternativní deskou roku se stalo album Saffron Hills od táborské dvojice Kalle. V kategorii elektronika zvítězili Fiordmoss s deskou Kingdom Come, ve folku akademiky zaujal projekt Beránci a vlci a nejlepší jazzovou desku Early Music podle nich natočil Jaromír Honzák.

Veronika Buriánková a David Zeman, táborské duo Kalle, s cenou Anděl v...
Moderátor Libor Bouček.

Novinkou byla i venkovní scéna přímo naproti Fóru Karlín s volným vstupem pro veřejnost. Na té se souběžně s hlavním programem představili nominovaní umělci i další výrazná jména loňského roku. V mrazivém počasí diváci tleskali vystoupením Mydy Rabycad, Pokáče, Kapitána Dema či Wild Tides. Večerem provázel Libor Bouček.

Zatímco v anketě Český slavík o vítězích rozhoduje veřejnost, o nominovaných a vítězích Ceny Anděl rozhodla nově ustavená ČHA. V ní jsou zastoupeni odborníci z celého spektra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla. Na Ceny Anděl může být nominován pouze interpret, který v předchozím roce vydal album. Výjimkou je Síň slávy.

ČTK