1. května 2018 11:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Do Třeboně dorazí držitel Oscara i tvůrci z Pixaru. Začíná festival animovaných filmů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Držitel Oscara Chris Landreth. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Držitel Oscara Chris Landreth. | foto: Lidovky.cz

TŘEBOŇ/JIDŘICHOHRADECKO Českou premiérou celovečerního loutkového snímku Psí ostrov začne v úterý v Třeboni festival animovaných filmů Anifilm. Potrvá do 6. května. Přijede i americký režisér Chris Landreth, držitel Oscara za film Ryan, dorazí rovněž tvůrci ze studia Pixar. Anifilm představí 130 soutěžních filmů, přihlásilo se téměř 1500 snímků, řekla mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu dostane Libuše Čihařová (87). Je spoluautorkou večerníčků jako Bob a Bobek či Maxipes Fík. Hlavním tématem festivalu bude 3D animace. Film Psí ostrov natočil Wes Anderson, který má šest nominací na Oscara. Snímek v Třeboni představí animátor Elie Chapuis a spoluproducent Ben Adler.

Do Třeboně míří stovky animátorů z celého světa. Více než třicetiletou historii 3D animace připomenou na Anifilmu Landreth nebo Rich Quade, který pracoval ve studiu Pixar na filmech Toy Story: Příběh hraček, Úžasňákovi nebo Příšerky s.r.o. Ve stejném studiu působila i letošní porotkyně Robin Cooperová (filmy Hledá se Nemo či Wall-E).

Loni se promítalo 500 filmů

Mezi deseti celovečerními soutěžními filmy bude jeden český zástupce, Lajka režiséra Aurela Klimta, jediný loutkový film této soutěže. Objeví se v ní i snímky Kočičí Popelka nebo příběh o malíři Vincentu van Goghovi.

V sekci Bilance připomene Anifilm loňské celovečerní snímky: Hmyz od Švankmajera, film Pračlověk od Nicka Parka, pixarovskou novinku Coco, hit Já, padouch 3 nebo čínský snímek Have a Nice Day, který se na popud čínské vlády nesměl promítat na festivalu ve francouzském městě Annecy. Obsáhlý program bude pro děti. Do kin přišlo loni na Anifilmu přes 27 tisíc diváků, promítalo se 500 filmů.

ČTK
  • 0Diskuse
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.