Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Do Varů přijela herečka Jiřina Bohdalová. Uvedla tu svůj film Ucho

Jiřina Bohdalová na 51. ročníku MFF Karlovy Vary. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiřina Bohdalová na 51. ročníku MFF Karlovy Vary. | foto:  Dan Materna, MAFRA

KARLOVY VARY Do dějiště mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech přijela herečka Jiřina Bohdalová. Odpoledne uvedla v Městském divadle jeden ze svých nejlepších snímků - Ucho z roku 1970. „Točit s Karlem Kachyňou byla čest,“ řekla o snímku několikrát. V závěru přehlídky převezme Bohdalová, která letos oslavila pětaosmdesátiny, Cenu prezidenta festivalu.

Bohdalová patří k nejúspěšnějším a divácky nejoblíbenějším českým herečkám všech dob. Na kontě má 84 celovečerních filmů a přibližně stejný počet rolí ztvárnila v televizních snímcích a seriálech. Zazářila už jako dítě například ve veselohře Madla zpívá Evropě (1940). Po ukončení studií na pražské DAMU dostala od Jana Wericha nabídku na angažmá v Divadle ABC. Od roku 1967 se stalo její domovskou scénou Divadlo na Vinohradech, jehož členkou byla až do roku 2004. Nyní hraje v Divadle na Jezerce. Za celoživotní mistrovství v oboru činohra získala v roce 2010 Cenu Thálie.

Jiřina Bohdalová na 51. ročníku MFF Karlovy Vary.
Jiřina Bohdalová na 51. ročníku MFF Karlovy Vary.

Ve filmu a v televizi patří k herečkám, pro něž se píší role takzvaně „na tělo“. Ztvárnila desítky komediálních postav (Až přijde kocour, Král Králů, Komedie s klikou, Bílá paní, Dáma na kolejích, Světáci, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Ženy v ofsajdu) i rolí dramatických (Ucho, Byli jsme to my, Corpus Delicti). Za hlavní role v pohádce Nesmrtelná teta (1993) a dramatu Fany (1995) si odnesla České lvy.

Humor se naučit nedá

V rozhovoru pro festivalový deník dnes Bohdalová uvedla, že humor se naučit nedá. „Herectví možná trošku ano, humor ne. Ten máte buď v sobě, nebo ho vyrábíte, jenže potom je to šaškování a pitvoření. Humor musí vyvěrat zevnitř, jak vnímáte život. Někdy se zrodí i životu navzdory,“ řekla Bohdalová v rozhovoru s Veronikou Bednářovou.

Diváci si ji oblíbili v televizních filmech, inscenacích, pohádkách i v seriálech jako třeba Taková normální rodinka, F.L.Věk, Chalupáři, Přítelkyně z domu smutku, Návštěva staré dámy, Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí, Ach ty vraždy a Každý milion dobrý. Také propůjčila svůj nezaměnitelný hlas mnoha kresleným pohádkovým postavičkám.

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová ve filmu Ucho (1970)

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová ve filmu Ucho (1970)

Dosud poslední hlavní filmovou rolí byla hořká komedie Jiřího Stracha Vrásky z lásky (2012), v níž se po mnoha letech opět setkala s hereckým partnerem Radoslavem Brzobohatým.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Hraniční kontrola (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Hraniční kontrola (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Hraniční kontrola (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....