Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
9. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Doba přeje sexuálním menšinám. Jedna z deseti postav v amerických seriálech je LGBT

Postavu Jules z úspěšném seriálu Euforie hrála transsexuální herečka Hunter... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postavu Jules z úspěšném seriálu Euforie hrála transsexuální herečka Hunter... | foto: HBO

LOS ANGELES Podle výroční zprávy americké organizace GLAAD je reprezentace sexuálních menšin v televizi nejlepší v historii. Číslo se s chystaným množstvím seriálů s tématikou sexuálních menšin ještě zvýší.

LGBT

Zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby. Zkratka tak zahrnuje osoby s menšinovým sexuálním zaměřením vůči heterosexuálnímu zaměření a osoby s menšinovou sexuální či genderovou identitou.

Podle zprávy, kterou organizace publikovala pod názvem Where we are on TV (Kde jsme v televizi), tvoří LGBT postavy 10,2 % z celku. To je o 1,4 % více než minulý rok. Podle GLAADu to znamená, že z celkového počtu 879 seriálových rolí se 90 postav identifikovalo s nějakou ze sexuálních menšin. 

Zpráva dále uvádí, že poprvé v historii počet seriálových LGBT žen přesáhl počet mužů. Velký podíl na tom mají seriály jako Batwoman a Pose. Zvýšil se i počet postav s HIV nebo rovnou AIDS. 

Postavu Jules z úspěšném seriálu Euforie hrála transsexuální herečka Hunter...
Same-sex marriage supporters cheer outside the Legislative Yuan Friday, May 17,...

„Minulý rok GLAAD volal po zvýšeném počtu LGBT postav v televizi, aby se v ní lépe odrážel skutečný svět, v němž žijeme. Podařilo se jim naše očekávání dokonce překonat,“ myslí si Sarah Kate Ellisová, výkoná ředitelka organizace. „V době, kdy je kulturní klima stále diverzifikovanější, zvýšená reprezentace LGBT příběhů a postav je základem k přijetí sexuálních menšin ve společnosti,“ uzavírá. 

Mezi současné LGBT postavy v televizních seriálech patří například bisexuální Vignette Stonemossová (Cara DeLevigne) ze seriálu Carnival Row. Jules (Hunter Schefer) z populární Euforie je transexuálka. V oblíbeném seriálu Proč? 13x proto (13 Reasons Why) je nejméně šest postav homosexuální orientace.

Číslo LGBT reprezentace se pravděpodobně příští rok ještě zvýší. Naplánovanou premiéru má mimo jiné nová verze seriálu Láska je láska (The L Word), který se celý zaměřuje na životy sexuálních menšin. Premiéru bude mít i sitcom scenáristky Leny Waithové Dvacítky (Twenties). Ten bude vyprávět o lesbičce Hattie, která jde za svým americkým snem. 

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...