3. července 2016 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dodávka pomalovaná umělcem Banksym se vydražila za sedm milionů korun

Posprejovaná dodávky od Banksyho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posprejovaná dodávky od Banksyho. | foto: Aukční dům Bonhams

LOS ANGELES Dodávka americké speciální jednotky SWAT, kterou pomaloval pouliční umělec Banksy, se vydražila v aukčním domě Bonhams za více než 218 tisíc liber (přes sedm milionů korun), informuje BBC.

Dílo vytvořené v roce 2006 znázorňuje skupinku ozbrojených policistů. Na jedné straně se je chystá vylekat malý chlapec, který stojí za nimi a v rukách má nafouklý sáček. Na druhé straně je Dorothy z Čaroděje ze země Oz.

Tento objekt nebyl k vidění až do uvedení v aukčním domě Bonhams. Odhadovaná prodejní cena byla mezi 200 – 300 tisíci liber, nakonec se dílo vydražilo za 218, 500 liber (přes sedm milionů korun).

Podle licitátorů jde o jeden z Banksyho nejdůležitějších a nejpoutavějších kousků.

„Dodávka byla představena poprvé a zcela ojediněle v industriálním skladu v centru Los Angeles,“ uvedl mluvčí aukčního domu Bonhams.

Doplnil, že Banksy při tvorbě používal techniku šablony. „Jeho typická technika vznikla díky incidentu, kdy se schovával před policií pod autem s odpadky. Všiml si tam nadepsaného seriového čísla pomocí šablony.“

„Právě šablona mu umožňuje vytvořit i ty nejsložitější grafiti velmi rychle, aby mohl opět prchnout do noci,“ dodal mluvčí.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?