20. prosince 2010 13:10, aktualizováno  15:43 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dohnányi rezignoval, Státní operu povede manažer Dolanský

Státní opera Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní opera Praha | foto: Reprofoto

PRAHA Šéf Státní opery Praha (SOP) Oliver Dohnányi rezignoval na svou funkci. Vedením opery byl pověřen Radim Dolanský, dosavadní manažer SOP.

Opera má finanční problémy a navíc ji čeká velká rekonstrukce. "To chce samozřejmě ekonomického manažera, proto jsme se s panem Dohnányim přátelsky dohodli na tom, že investice nejsou jeho silnou stránkou," uvedl mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Důvodem Dohnányiho rezignace je podle ministerstva zčásti finanční situace opery, která řeší více než sedmimilionový schodek ve svém letošním rozpočtu, a zčásti velká plánovaná rekonstrukce v řádech desítek milionů korun.

Dodal, že až bude po rekonstrukci vyhlášeno nové výběrové řízení na místo šéfa SOP, není důvod, aby se Dohnányi nepřihlásil.

Oliver Dohnányi.
Oliver Dohnányi

Celková rekonstrukce sídla opery, které je podle Brunclíka v zoufalém až havarijním stavu, se bude týkat technického zázemí i vybavení pro diváky.

Poslední rekonstrukce se uskutečnila před 38 lety. "Ministru Besserovi se podařilo sehnat ze státního rozpočtu finance, takže příští rok se rozjede relativně velká investiční akce, během které bude budova pro diváky uzavřena," sdělil Brunclík.

Rok 2010 v obrazech

Délku rekonstrukce ani přesné náklady MK zatím nesdělilo. Příští rok se uskuteční výběrové řízení na projektovou dokumentaci rekonstrukce SOP, po které MK vypíše standardní výběrové řízení.

Dohnányiho uvedl do funkce letos 29. června bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch. Uznávaný dirigent nahradil dlouholetého šéfa operního domu Jaroslava Vocelku.

Nehodlám asistovat u likvidace souboru opery

Dnes v 11 hodin jsem rezignoval na funkci ředitele Státní opery Praha. Stalo se tak po dlouhodobém nátlaku ministerstva kultury. Na dnešní audienci mě ministr kultury Jiří Besser poprvé informoval o plánu ministerstva Státní operu Praha komplexně rekonstruovat, tedy přerušit její umělecký provoz – k tomu podle jeho soudu není vhodné obsazovat post ředitele umělcem, ale manažerem. Pokud bych nerezignoval, pan ministr mne hodlal na místě odvolat. Jiný důvod odvolání mi pan ministr nesdělil, konstatoval, že Státní opera je dlouhodobě v havarijní technické i ekonomické situaci, na které nenesu nejmenší vinu.

Lituji, že mne ministr kultury neinformoval o svém záměru dříve, naopak mě pověřil vypracováním projektu úspor v roce 2011 a upřesněním střednědobé koncepce rozvoje Státní opery Praha. Oba dokumenty jsem mu předložil. Na schůzce 22. listopadu mi ministr kultury zároveň sdělil, že hodlá vypsat na místo ředitele Státní opery Praha výběrové řízení, a to v souladu s deklarovaným úmyslem vypsat výběrová řízení na všechny ředitele příspěvkových organizací, kteří podle jeho názoru výběrovým řízením neprošli. Zároveň mě vyzval, abych se tohoto výběrového řízení zúčastnil.

Lituji, že jsem nemohl realizovat plány, které jsem deklaroval, nehodlám však asistovat u likvidace souboru Státní opery Praha.

Děkuji za spolupráci všem, kteří spolu se mnou usilovali o obnovení významu a prestiže tohoto operního domu.

Oliver Dohnányi

Lidovky.cz, ČTK

Pronájem luxusního bytu
Pronájem luxusního bytu

Karlovarská, Plzeň - Severní Předměstí
15 000 Kč/měsíc