28. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dohra neúspěšného sci-fi filmu. Režisér Pátého elementu zvažuje prodej své firmy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Naděje vesmíru. Major Valerian (Dane DeHaan) a seržantka Laureline (Cara... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naděje vesmíru. Major Valerian (Dane DeHaan) a seržantka Laureline (Cara... | foto: BIOSCOP

LYON Sci-fi snímek Valerian a město tisíce planet (česká premiéra 20. července 2017) byl nejdražším evropským filmem. I přes velká očekávání se mu v kinech vedlo špatně. Produkční firma EuropaCorp oceňovaného režiséra Luca Bessona se kvůli němu dostala do finančních problémů a mluví se o prodeji.

Valerian byl ambiciózní snímek zaštítěný velkými jmény. Šlo o vysněný projekt oceňovaného francouzského režiséra Luca Bessona (Pátý element, Leon, Taxi).

V příběhu podle komiksové předlohy se dva agenti, Valerian (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevigneová), vydávají do vesmírného velkoměsta Alfa. Zde musí spojit síly, aby zažehnali neznámé nebezpečí spadlé z oblohy.

Snímek je s udávaným rozpočtem 177,2 milionu dolarů nejdražším evropským filmem v historii. Další vysokou částku (ale blíže nespecifikovanou) zaplatili producenti za reklamní kampaň. Valerian za celou dobu uvedení v kinech vydělal celosvětově jen něco málo přes 225 milionů dolarů. Film si nevedl příliš dobře ani u kritiky.

Luc Besson - režisér filmu Valerian a město tisíce planet.

Režisér Luc Besson.

Snímek produkovala společnost EuropaCorp, kterou založil sám Besson. Ještě před premiérou Valeriana firma vykazovala ztrátu 136 milionů dolarů. V září loňského roku koupila podíl v EuropaCorp čínská firma Fundamental Films za 60 milionů dolarů. Špatný výkon v kinech ale pro firmu znamenal to, že se EuropaCorp z finančních problémů hned tak nedostane.

Již 19. listopadu prodala EuropaCorp oddělení produkce francouzských TV seriálů za 13 milionů dolarů. Podle zpravodajské agentury France-Presse teď studio dále zvažuje možnosti snížení dluhů. Jedním ze zvažovaných řešení je i prodej celé firmy.

  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz