Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dokument Kauza Cervanová: Odsouzení by byli, ale kde je vrah?

Snímek Kauza Cervanová se vrací k vraždě studentky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Kauza Cervanová se vrací k vraždě studentky. | foto: Artcam

Stominutová Kauza Cervanová je asi nejdrásavějším dokumentem za poslední roky, na němž se podílela tuzemská produkce, konkrétně Česká televize.

Slovenský producent a režisér Robert Kirchhoff (* 1968) celkem osm let natáčel a stříhal dokument o jedné dosud nevyjasněné vraždě. Na českých stránkách encyklopedie Wikipedie, které Kirchhoffův snímek zatím neregistrují, mimo jiné stojí: "14. července 1976 objevil náhodný kolemjdoucí pod mostem v říčce Čierna voda u obce Kráľová pri Senci mrtvé tělo ženy. Na druhý den tuto ženu identifikoval podplukovník letectva Ľudovít Cervan podle jejích osobních předmětů (dvou prstenů a řetízku ze žlutého kovu) jako svou nezvěstnou dceru Ľudmilu Cervanovou. (...) Od 15. července do 28. září bylo vyslechnuto 315 svědků, z toho 11 lidí podrobně popsalo odchod Cervanové z bratislavského Studentského domova Ľudovíta Štúra (koleje Mlynská Dolina) na zastávku MHD."

Abyste věděli

Nejzákladnější výchozí údaje zde uvádím nejen jako servisní úvod do tématu. Chci tím také poukázat, že v komprimované a srozumitelné formě se ve filmu vyskytují v míře ne zrovna dostatečné. Divák, který předem neví, o co v téhle kauze běží, bude zprvu nejspíš tápat, byť Kirchhoff zejména do první zhruba čtvrtiny vložil informativní pasáže z normalizačního televizního pořadu o případu Cervanová. Ale souběžně s várkou informací z dobové relace režisér rozvíjí linii, která tehdejší tvrzení zpochybňuje a podvrací. Režisér od publika vyžaduje pozorné vnímání, průběžné skládání fragmentů a interpretační aktivitu: sice jedné straně dramatu, které dosud neskončilo, očividně více důvěřuje, ale současně film ústí do otevřeného konce a zanechává za sebou artilerii otázek.

A nyní znova fakta: matka zabité - ve filmu bohužel nevystupuje, režisér ji nepřesvědčil a ona proti vyznění jeho snímku protestuje - napsala po čase dopis československému prezidentovi a generálnímu tajemníkovi KSČ Gustávu Husákovi, v němž se rozhořčeně ptala, jak je možné, že pachatel nebyl chycen a odsouzen. Řešení se našlo. Roku 1981 bylo obviněno sedm mladých mužů z Nitry náležejících, tak praví dobová relace, ke zlaté mládeži. Roman Brázda, Miloš Kocúr, Milan Andrášik, Pavel Beďač, František Čerman, Stanislav Dúbravický a Juraj Lachman vyfasovali tresty od čtyř do čtyřiadvaceti let. Nejvyšší soud SSR rozsudek potvrdil, ačkoliv výpovědi nikoho z původních svědků na nitranskou stopu neukazovaly. Kocúr a Andrášik navíc uvedli, že k přiznání byli donuceni, a při hlavním líčení trvali na své nevině.

Čtěte také:

K rychlému dovyprávění příběhu nám teď poslouží ještě jedna citace z Wikipedie: "23. března 1990 podal generální prokurátor ČSFR Tibor Böhm stížnost proti rozsudku, kterou Nejvyšší soud ČSFR 19. října 1990 akceptoval, Krajskému soudu SR vytkl 72 pochybení, která žádal prošetřit, a všechny obžalované propustil na svobodu. (...) V roce 2004 byly objeveny ve Státním archivu v Levoči dosud utajované dokumenty z vyšetřování bezprostředně po vraždě Cervanové. Obvinění a jejich advokáti opakovaně žádali, aby byly tyto dokumenty prošetřeny, což soud odmítl. V roce 2004 Krajský soud v Bratislavě rozhodl o vině těchto mužů. (...) Soud zohlednil průtahy v řízení, bezúhonnost obžalovaných po propuštění a udělil jim mírnější tresty. Po odvolání Nejvyšší soud Slovenské republiky 4. prosince 2006 potvrdil vinu odsouzených, a třem z nich (Andrášikovi, Kocúrovi a Dúbravickému) dokonce zvýšil tresty."

Z filmu Kauza Cervanová

Z filmu Kauza Cervanová

Vítězství jiného druhu

Robert Kirchhoff nikde přímo neříká, že odsouzení Cervanovou nezavraždili, nicméně z dikce snímku vyplývá: jestliže je v případu tolik temných míst, těžko můžeme přistoupit na "kontinuální" argumentaci slovenských soudů. Kirchhoffovi se daří pouze naznačit, a to ještě chaoticky, možné mezinárodní politické souvislosti případu: poznatky svědků vedly k íránským studentům a pilotům, kteří tenkrát v ČSSR pobývali; to by mimo jiné vysvětlovalo zájem StB, který měla už o pohřeb studentky Cervanové.

Naopak zcela uhrančivou pasáží je kupříkladu rozhovor režiséra s dvěma patology, kteří v roce 1976 měli určit, zda Cervanová byla znásilněna - když filmař poučeně argumentuje, nejprve se jeden z těch patologů dotčeně odvolá na rozhodnutí daného soudu, které přece nebudeme zpochybňovat, pak se otočí a odejde. Posléze se stejně zachová i jeho kolega. V těchto záběrech se před divákem s mimořádnou výmluvností otevírá šklebivá a hrozivě nedořečená minulost.

Kauza Cervanová

SR/ČR 2013
Scénář a režie: Robert Kirchhoff
Premiéra 19. 9

Navzdory všem pochybnostem o režisérově schopnosti tvarově ukočírovat hmotu, kterou k případu za roky nashromáždil, se Kirchhoffovi povedlo zprostředkovat dojem krajně obtížného dobývání se do mocenských - justičních a politických - slovenských dveří. Majitelé klíčů odmítají kohokoliv "zvenčí" pustit dovnitř.

Filmařova posedlost zjišťováním, jak to mohlo být a co si kdo o tom dnes myslí, nakonec vydá plody nikoliv ve formě přesvědčivého investigativního zjištění, nýbrž ve formě tísnivého existenciálního obrazu o tom, jak tu minulost s námi zůstává. A možná hlavně díky tomu je Kauza Cervanová dokumentem, který se zadírá pod kůži a divák na něj jen tak nezapomene.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...