Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
17. prosince 2014 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dokument o mladém pedofilovi Danielův svět bude uveden na Berlinale

Kamarád a Dan na okně. V tomto záběru je protagonista dokumentu skryt, jinak... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamarád a Dan na okně. V tomto záběru je protagonista dokumentu skryt, jinak... | foto: Vernes

BERLÍN/ PRAHA Český film Danielův svět byl vybrán do nesoutěžní sekce Panorama na německém filmovém festivalu Berlinale. Snímek režisérky Veroniky Liškové už získal diváckou cenu na MDFD Jihlava. Berlínská sekce Panorama uvádí dokumentární filmy zaměřené na závažná společenská témata.

Film Danielův svět pojednává o české pedofilní komunitě a životních radostech i strastech jejích členů. Je příběhem zakázané lásky a neustálého boje za smíření se sebou samým i za možnost přijetí uvnitř společnosti.

Základním hlediskem filmu, který se otevřeně pouští do tabuizovaného a zároveň předsudky obtěžkaného tématu pedofilie, je často přehlížený fakt, že většinu sexuálních zneužití dětí mají na svědomí nikoliv pedofilové, ale lidé s normální sexuální orientací. Skrze portrét konkrétního člověka, který se nebál předstoupit před kameru a otevřeně hovořit o svých problémech, si snímek klade otázku, jaké to je narodit se jako pedofil, nikdy nic nespáchat a přesto být nenáviděn společností.

Rozhovor s režisérkou filmu Veronikou Liškovou:

„Nechceme pedofilní problematiku bagatelizovat, ale nabídnout její plastičtější obraz, který ve svém důsledku třeba i může pomoci vyhodnotit reálná rizika,“ říká režisérka Veronika Lišková.

Jsem rád, že dokument vznikl, říká hlavní protagonista

„V první řadě jsem to bral jako svou povinnost vůči pedofilní komunitě. Pro tvůrčí tým bylo pochopitelně obtížné najít protagonistu, který by se natáčení zúčastnil bez skrytého obličeje, já jsem v té době už vystupoval veřejně jako pedofil a neměl jsem tolik co ztratit jako jiní,“ odpovídá hlavní hrdina filmu Daniel na otázku, proč se rozhodl otevřeně vystoupit před kamerou. „Považoval jsem za důležité, aby tento dokument vznikl. Nestačí, aby existovala centra, kde se můžou pedofilové a jejich nejbližší seznámit s informacemi a vzájemně se povzbudit v životě s pedofilní sexualitou. Je důležité, aby byl v obecném povědomí zmíněn názor, že být pedofilem není nic trestného, že se tak dá žít bez problémů a že když vám kamarád, syn nebo dcera řeknou, že se jim líbí děti, nemusíte je vymazat ze svého života. Díky úspěšnému dokončení dokumentu a jeho následnému ohlasu se tento účel plní.“

Z filmu Danielův svět.

Z filmu Danielův svět.

Téma pedofilie se objevuje v několika snímcích, které jsou zařazeny do programu nadcházejícího Berlinale. „Zjevně je na čase podívat se na toto téma nově,“ uvedli organizátoři festivalu. Kromě Danielova světa se na festivalu budou zabývat pedofilií uruguayský film El hombre nuevo (Nový člověk), rakouský snímek Der letzte Sommer der Reichen (Poslední léto bohatých) a švýcarský film Dora oder Die sexuellen Neurosen unserer Eltern (Dora nebo Sexuální neurózy našich rodičů).

Berlinale se v německé metropoli uskuteční od 5. do 15. února 2015. Bude to už 65. ročník jednoho z nejprestižnějších evropských filmových festivalů.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...