6. června 2017 9:44 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Don Quijote možná rozbořil i historický klášter. Režisér Gilliam nařčení odmítá

Kristův klášter ve městě Tomar. Portugalsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kristův klášter ve městě Tomar. Portugalsko. | foto: Wikimedia Commons

Britský režisér Terry Gilliam (Monthy Python, Hnus a strach v Las Vegas) odmítá nařčení portugalské televize z toho, že by jeho štáb jakkoliv poškodil historický klášter ve městě Tomar. Portugalské úřady celou věc prošetřují.

Convento de Cristo en Tomar (Kristův klášter v Tomaru) je církevní památka z dvanáctého století nacházející se v centrálním Portugalsku. Dříve sloužil jako základna Templářům, dnes je zapsán na seznamu světového dědictví Unesco. Právě v těchto kulisách se rozhodl Terry Gilliam natočit dlouho připravovaný a neustále odkládaný film Muž, který zabil Dona Quijota (The Man Who Killed Don Quijote). Portugalská televize RTP nařkla štáb z poškození objektu. Podle RTP natáčení zanechalo rozbité zdivo, zničené tašky na střechách a vyvrácené stromy. Portugalské úřady začaly celou věc prošetřovat.

Britský režisérský klasik Terry Gilliam.
Režisér Terry Gilliam

Terry Gilliam ale veškerá nařčení odmítá. „Jde o ignorantské nesmysly. Lidé by si měli srovnat fakta, než začnou výt,“ ostře se ohradil režisér. „Myslím si, že Kristův klášter je jedna z nejvelkolepějších budov, které jsem kdy viděl. Vše, co jsme dělali, jsme uzpůsobili tam, abychom budovu ani v nejmenším nepoškodili. Stromy jsme neposekali, zdivo nezničili,“ dodává Gilliam.

Muž, který zabil Dona Quijota je snímek, který Gilliam připravoval dlouhých sedmnáct let a neustále ho odkládal. Hlavní roli Dona Quijota hraje velšský herec Johnatan Pryce (Hra o trůny, Brazil).

Kristův klášter ve městě Tomar. Portugalsko.

Kristův klášter ve městě Tomar. Portugalsko.