24. dubna 2018 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Drahý Fredy Hirsch. V Česku bude k vidění dokument o slavném sportovci z Terezína a Osvětimi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Atlet Fredy Hirsch. Záběr z filmu Drahý Fredy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atlet Fredy Hirsch. Záběr z filmu Drahý Fredy. | foto: FH

PRAHA/BRNO/OLOMOUC Byl to devatenáctiletý německý uprchlík na Moravě a později v Čechách, nebojácný Žid a přiznaný gay. I přes to všechno se Fredy Hirsch dokázal protlouct druhou světovou válkou. Dokument o jeho fascinujícím životě bude k vidění ve třech českých městech.

Se svým partnerem, Olomoučanem Janem Mautnerem, žil ve společné domácnosti v Brně, kdy byli oba zaměstnáni jako instruktoři tělovýchovné Makabi. V Praze na nacistech vymohl navrácení sportoviště HaGibor židovské mládeži. Tím vším byl Fredy Hirsch. V Terezíně i v Osvětimi s dětmi cvičil atletiku a hrál divadlo, především ale šířil naději a pro mládež se stal vzorem morálky a lidské obětavosti : „Tam se nekradlo, tam se nelhalo, bylo tam morální klima jako v normálním světě,“ popsala Hirschem vedené bloky cembalistka Zuzana Růžičková-Kalabisová.

instruktoři Makabi Brno, gay partneři Jan Mautner a Alfred Hirsch, ve společné domácnosti v Brně roku 1938. Záběr z filmu Drahý Fredy.
Atlet Fredy Hirsch. Záběr z filmu Drahý Fredy.

Izraelský režisér Rubi Gat ve filmu kombinuje vzpomínky pamětníků a příběh dále dotváří ilustrovanými animacemi. Z nich zaujme Fredyho smrt ve 28 letech v Auschwitz–Birkenau poté, co jej předávkovali lékaři, když měl vést povstání proti nacistům. Svým stylem tyto animace připomínají Valčík s Bašírem či Aloise Nebela. Všechny tři projekce proběhnou s podporou Velvyslanectví Státu Izrael v ČR a uvede je člen Společnosti pro queer paměť Pavel Kuča, který při natáčení vedl rozhovory s českými pamětníky. V Praze krátce promluví také pamětnice Dita Krausová.

Uvedení filmu Drahý Fredy: 


PRAHA 24.4.2018 19:00,
 FF UK, náměstí Jana Palacha 2, Praha, místnost č. 200 (uvedení v rámci Měsíce queer historie) –  https://www.queerpamet.cz/inpage/mqh-2018-drahy-fredy/
OLOMOUC 29. 4. 2018 10:30, Divadelní sál UC UP Konvikt, Univerzitní 3, Olomouc 
BRNO 3. 6. 2018 16:00, kulturní prostor „Praha“, Husova 18, Brno (uvedení v rámci festivalu Meeting Brno s podporou spolku Minorities)

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!